Potężna inwestycja Intela w Izraelu

Niedawno pisaliśmy o tym, że Intel zbuduje w Polsce kosztem 4,6 mld USD zakład testujący i integrujący układy scalone. Okazuje się, że Izrael ma jeszcze większe powody do zadowolenia, gdyż amerykańska korporacja zainwestuje w tym kraju w podobne przedsięwzięcie prawie sześć razy większą kwotę.

Grafika: Intel (centrum R&D w Hajfie)

Rząd Izraela ogłosił w zeszłym tygodniu, że Ministerstwo Finansów doszło do porozumienia z Intelem, na mocy którego korporacja zbuduje fabrykę chipów wartą 25 mld USD. Będzie to największa zagraniczna inwestycja, jaka kiedykolwiek miała miejsce w historii tego kraju. Wiadomość tę podał premier Izraela, Beniamin Netanjahu, informując media, że Intel planuje zbudować w Izraelu fabrykę chipów, która będzie wykorzystywać najbardziej zaawansowaną technologię na świecie.

Zgodnie z uchwaloną niedawno przez Kneset ustawą o wspieraniu zagranicznych inwestycji noszącej nazwę ECIL (Encouragement of Capital Investment Law), Intel otrzymał dotację rządową w wysokości 12,8% kwoty całej inwestycji. Fabryka powstanie w Kiryat Gat i ma zostać otwarta w 2027 roku. Będzie produkować chipy co najmniej do 2035 roku, dając zatrudnienie kilu tysiącom osób.

Zobacz również:

  • Elon Musk złożył niespodziewaną wizytę w Chinach
  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI
  • Inwestycja Intela w Polsce wkracza w nowy etap

Od wejścia Intela do Izraela w 1974 roku, korporacja zainwestowała w nim ponad 17 mld USD i zatrudnia z nim prawie 12 tys. pracowników, którzy pracują w trzech ośrodkach badawczo-rozwojowych (zlokalizowanych w Hajfie, Petah Tikwa i Jerozolimie) oraz w zakładzie produkcyjnym w Kiryat Gat. Intel twierdzi przy tym, że stworzył też w Izraelu pośrednio miejsca dla ponad 42 tys. osób.

Intel inwestuje też potężne pieniądze w Niemczech. Korporacja i rząd tego kraju podpisały wczoraj umowę, zgodnie z którą amerykański producent chipów wyda 30 mld euro na budowę zakładu zlokalizowanego w Magdeburgu. Stało się to po tym, gdy rząd niemiecki zgodził się pokryć jedną trzecią kosztów inwestycji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200