Potencjalni kupcy nie chcą smartfonów Blackberry?

Firmy rozważające zakup całości lub elementów koncernu Blackberry wcale niekoniecznie są zainteresowane jego flagowym produktem, czyli rodziną smartfonów dla biznesu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że potencjalni kupcy planują raczej zakup praw np. do systemu operacyjnego BB10.

Z doniesień agencje Routers – która powołuje się na anonimowe źródła w firmach rozważających zakup części Blackberry – wynika, że popularne smartfony dla biznesu nie budzą większego zainteresowania oferentów. Wydaje się, że na tym etapie bardziej prawdopodobne jest raczej przejęcie tylko niektórych, potencjalnie atrakcyjnych, zasobów firmy – systemu operacyjnego BB 10 czy patentów związanych np. z klawiaturami.

Analitycy spodziewają się, że sporym zainteresowaniem mogą cieszyć się kompleksowe rozwiązania do komunikacji stworzone przez Blackberry – ich zdaniem naturalnym kupcem tych zasobów może być któryś z graczy oferujących rozwiązania informatyczne dla biznesu.

Zdaniem ekspertów, w przypadku przejęcia całości zasobów firmy kupiec musiałby zapłacić ok. 10,5 mld USD. Dział produkujący smartfony wcale nie jest tu najdroższym elementem i według wielu analityków nie byłoby specjalnym zaskoczeniem, gdyby ewentualny nabywca chciał go zlikwidować.

Dodajmy, że ze statystyk firmy IDC wynika, iż obecnie zaledwie ok. 2,7% wszystkich smartfonów pracuje pod kontrolą systemu Blackberry. Niekwestionowym liderem rynku jest Android (75%), na kolejnych miejscach znajdują się Apple iOS (17%) oraz Windows Phone (3,9%).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200