Potencjał tabletów z Windows 8

Dla użytkowników tabletów z nowym systemem Microsoftu kluczowa będzie kwestia kompatybilności i obsługi starszych wersji oprogramowania. Na jakie niespodzianki się przygotować?

Microsoft przygotował dwie wersje systemu Windows dla tabletów. Pierwsza to Windows RT dla urządzeń z procesorami ARM, takich jak model Surface. Urządzenie powstaje pod marką Microsoftu. Druga, której premierę zaplanowano na rok 2013, to system Windows 8 Pro dla tabletów z procesorami Intel.

Leslie Fiering, analityk Gartnera, uważa, że Windows RT na tabletach z procesorami ARM to mniej atrakcyjna propozycja dla firm. "Sprzęt jest dobry, jednak kosztowny. Brak pełnych aplikacji i kompatybilności z nimi to dla firm powód do zastanowienia się nad zakupem" - uważa. Natomiast tablety z Windows 8 Pro będą oferować kompatybilność ze starymi aplikacjami. Będą też bardziej bezpieczne i łatwiejsze w zarządzaniu, co jest istotne dla administratorów. Ich cena na razie jest nieznana.

Tablet z Windows 8: argumenty ZA

- Windows 8 to pierwszy system operacyjny Microsoftu w pełni wykorzystujący funkcjonalność dotykową.

- W systemie tym poprawiono bezpieczeństwo. Funkcje, takie jak: Secure/Trusted Boot, BitLocker i AppLocker, szyfrują urządzenie i zapobiegają złośliwemu oprogramowaniu oraz nieautoryzowanemu wykorzystaniu systemu i aplikacji.

- Możliwość uruchomienia starszych aplikacji zgodnych z Windows 7 i Vista - dotyczy tylko Windows 8 Pro, a nie wersji Windows RT.

- Integracja z komputerami PC i telefonami pracującymi pod "ósemką" - stacjonarną i mobilną. Microsoft jest jedynym dostawcą, który oferuje środowisko dla tak zróżnicowanych platform sprzętowych. To stwarza nowe możliwości dla programistów, administratorów i użytkowników.

Tablet z Windows 8: argumenty PRZECIW

- Zasoby Windows App Store są w tej chwili niewielkie. Obejmują ok. 4 tys. aplikacji, w tym ok. 200 polskich. Dla porównania: w Apple App Store jest 700 tys. aplikacji, a w Google Play dla Androida 600 tys.

- Dotykowe kafelki startowego ekranu Windows 8 mogą sprawiać kłopoty w obsłudze i wymagać dodatkowych szkoleń dla użytkowników, aby w pełni wykorzystali możliwości nowego interfejsu.

- Tablety z Windows RT oparte na procesorach ARM nie są dostatecznie wydajne i nie oferują kompatybilności z poprzednimi aplikacjami, co ogranicza jego wykorzystanie w biznesowych zastosowaniach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200