Potencjał niskiego kodu

Według danych opublikowanych przez Globe Newswire wartość globalna rynku platform low-code osiągnie w 2030 roku blisko 200 miliardów dolarów. O rosnącej popularności takich rozwiązań już dwa lata temu informował Gartner, wskazując, że do 2024 aż 80 % produktów i usług cyfrowych będzie powstawać przy wykorzystaniu narzędzi niskokodowych.

fot. mat.pras.

Choć platformy niskokodowe nie pretendują do bycia lekiem na wszelkie wyzwania cyfrowej zmiany prowadzenia biznesu, coraz więcej organizacji dostrzega potencjał tkwiący w tym narzędziu i możliwość sprawniejszego tworzenia aplikacji firmowych.

Wzrost popularności rozwiązań niskokodowych jest ściśle powiązany z sukcesem modeli SaaS, jaki miał miejsce w ostatniej dekadzie. „Ich atrakcyjność w środowisku biznesowym wynika z możliwości natychmiastowego dostarczania użytkownikom oprogramowania po zakończeniu jego opracowywania. Podobnie jak platformy niskokodowe, aplikacje SaaS zwalniają korzystające z nich przedsiębiorstwa z wielu czasochłonnych i skomplikowanych obowiązków. Nie ma potrzeby zarządzania danymi, aktualizowania oprogramowania czy radzenia sobie z ryzykiem związanym z hostingiem. Dostawca usług zajmuje się tymi sprawami, zapewniając sprawne działanie oprogramowania” – mówi Andie Dovgan, Chief Growth Officer w firmie Creatio.

Zobacz również:

  • Niewiele projektów open source jest aktywnie utrzymywanych
  • Webcon łączy siły z MCI Capital
  • Low-code: cyfryzować można się inaczej

Eksperci Creatio wskazują na kilka wartości, które mogą stać za wykorzystaniem platform low-code.

Oszczędność czasu

Prosta mechanika rozwiązań no-code znacznie przyspiesza proces tworzenia aplikacji w porównaniu z klasyczną metodą budowania ich od podstaw, przy wykorzystaniu kodowania. Sam fakt zaangażowania pracowników spoza zespołów informatycznych pozwala na uniknięcie opóźnień, które mogą wynikać z oczekiwania na przydzielenie zadań wewnątrz zespołów IT. Według badania tej firmy „ No-Code Census”, mającego na celu sprawdzenie powodów implementacji rozwiązań niskokodowych przez firmy, aż 71 % użytkowników wskazało na usprawnione tempo tworzenia aplikacji jako główny czynnik stojący za ich decyzją.

Dynamiczność

Dzięki rozwiązaniom niskokodowym, pracownicy nieposiadający wiedzy programistycznej zyskują możliwość czynnego udziału w procesie tworzenia firmowych aplikacji. Osoby te mają wiedzę na temat obszarów działalności przedsiębiorstwa niepowiązanych z IT, np. warunków rynkowych. Ten fakt, wraz z oferowanymi przez no-code możliwościami zwiększenia szybkości tworzenia i modyfikowania aplikacji, sprawia, że firma może szybko dostosowywać się do zachodzących w branży zmian. Rozwiązania niskokodowe to klucz do konkurencyjności.

Zwiększona produktywność

Niespecjalizujący się w programowaniu personel może przejąć część obowiązków związanych z tworzeniem aplikacji. Fakt ten oznacza, że obecne w firmie zespoły IT mogą zostać oddelegowane to bardziej wymagających zadań.

Ekonomiczność

Zazwyczaj potrzeby firmy w zakresie tworzenia aplikacji są zaspokajane poprzez zatrudnienie większej liczby programistów i konsultantów IT. Rozwiązanie to jest jednak bardzo kosztowne. Korzystanie z platform no-code zapobiega tej konieczności. Osobami odpowiedzianymi za procesy związane z aplikacjami staną się członkowie obecnego zespołu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200