Potęga bezpłatnego

Warszawski Cyber Service postawił na system Linux.

Warszawski Cyber Service postawił na system .

Według raportów Gartner Group i Dataquest, udział Linuxa w rynku serwerów i stacji roboczych wzrośnie w 2000 r. do kilkunastu procent. Zdaniem Cezara Cichockiego, prezesa Cyber Service, może to być nawet kilkadziesiąt procent. "Od chwili powstania naszej firmy w 1997 r. zajmujemy się Linuxem. W tamtych czasach uważano to za kompletne wariactwo, które może przynieść jedynie straty" - mówi Cezar Cichocki. "Nie przejmowałem się tym specjalnie, ponieważ dokładnie to samo mówiono o Internecie kilka lat wcześniej, nazywając go akademicką dywagacją o sieci ogólnoświatowej" - dodaje.

Rosnący pingwin

Cyber Service wybrał Linuxa, przede wszystkim dlatego że dostępny jest jego kod źródłowy. "Dzięki temu naprawdę wiemy co jest w środku. Rozwiązanie to można także łatwo modyfikować i sporządzać jego audyty bezpieczeństwa" - mówi Cezar Cichocki. Przedstawiciele firmy biorą aktywny udział w rozwoju Linuxa, polonizując systemy pomocy, tworząc nowe sterowniki i udostępniając bezpłatnie przestrzeń dyskową na serwerach osobom zaangażowanym w rozwój systemu w Polsce.

"Pingwin" zyskuje coraz większą popularność już nie tylko w małych i średnich firmach, ale również w dużych korporac-jach. Przykładem rosnącej popularności tego systemu jest np. branża hotelarska. Linuxa wykorzystują m.in. hotele Jan III Sobieski w Warszawie i Bryza na Helu.

Cyber Service oferuje przede wszystkim usługi i produkty związane z Internetem i Linuxem, a także innymi systemami operacyjnymi z rodziny Unix. Są to usługi polegające na doborze optymalnego , usługi administratorskie związane z instalacją, nadzorem i uaktualnianiem pracującego systemu. Firma jest partnerem Software AG. Ma w ofercie bazę danych Adabas-D i środowisko programistyczne Bolero. Największa część zysków Cyber Service pochodzi z usług i konsultingu, a nie działalności handlowej.

Ogólnopolskie gwarancje

Niedawno - z inicjatywy Cezara Cichockiego - powstało Polskie Konsorcjum Firm Linuxowych (PKFL). Skupia ono polskie firmy zajmujące się wdrażaniem Linuxa w zastosowaniach komercyjnych. W ramach PKFL firmy należące do konsorcjum świadczą jeden system gwarancji, tzn. każda z nich może przejąć umowy gwarancyjne podpisane przez inną. PKFL obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę.

"Na początku chodziło o zapewnienie klientom gwarancji, że gdyby jedna z firm zakończyła działalność, będą mogli poszukać pomocy gdzie indziej. Z czasem PKFL stał się siecią dystrybucji produktów i usług dla wszystkich jego członków" - mówi Cezar Cichocki.


TOP 200