Poszukiwani ambitni i doświadczeni

Niezbędne doświadczenie

Oprócz postawy, o przewadze konkurencyjnej młodego kandydata do pracy w branży IT decyduje doświadczenie i zdobyte w czasie praktyk, projektów akademickich lub pracy zawodowej umiejętności. "Studentowi lub osobie zaraz po studiach możemy zaoferować w naszej firmie stanowisko młodszego programisty. Oczekujemy od niego dobrej znajomości języków C# lub JAVA oraz pierwszych doświadczeń w programowaniu. Nie musi być to doświadczenie zawodowe. Cenimy również doświadczenie akademickie" - mówi Katarzyna Szmidt, Specjalista ds. rekrutacji i selekcji w części technologicznej K2 Internet. "Z tego punktu widzenia, uczelnie techniczne są lepsze od uniwersytetów, ponieważ większy nacisk kładą na programowanie i dają studentom wiele możliwości uczestnictwa w projektach programistycznych, zarówno indywidualnych, jak i grupowych" - dodaje.

38%

studentów kierunków informatycznych i technicznych miało praktyki związane ze studiami, a mniej niż 5% prowadziło własną firmę.

Ci, którzy nie mają możliwości brania udziału w projektach akademickich, stawiają na doświadczenie zawodowe. "Studia to głównie wiedza teoretyczna. Dlatego biorąc pod uwagę jaki nacisk kładą pracodawcy na doświadczenie, wiele osób już na 2-3 roku studiów zaczyna pracę i zdobywanie doświadczenia. Początkowo często jest to praca w niepełnym wymiarze godzin, u pracodawcy, który pozwala na elastyczny czas pracy, ale jest to bardzo dobrze spożytkowany czas, kiedy studenci mają okazję brać udział w projektach, szkoleniach" - uważa Monika Rosińska, absolwentka Informatyki na Uniwersytecie w Poznaniu. Jej zdaniem, jest to o tyle ważne, że w czasie rozmowy rekrutacyjnej nikt nie pyta o dyplom, oceny czy uczelnie, tylko o doświadczenie i udział w projektach. Jest to szczególnie ważne w przypadku stanowisk na bardziej odpowiedzialne i samodzielne stanowiska. Katarzyna Szmidt przyznaje, że od kandydatów na wyższe stanowiska oczekują już bogatszego doświadczenia zawodowego przy większych i bardziej zaawansowanych projektach programistycznych. Również w Connectis, która zatrudnia programistów i informatyków do pracy przy dużych projektach, poszukiwane są osoby z doświadczeniem. "Poszukujemy osób ambitnych i zainteresowanych własnym rozwojem, ale posiadających 3-5 lat doświadczenia, ponieważ prowadzimy duże projekty. Dlatego sam dyplom uczelni nie wystarcza. Potrzebujemy osób, które pracowały już w innych firmach przy jakichś projektach bądź zdobyły doświadczenie pracując przy własnych projektach, prowadząc własną działalność gospodarczą" - mówi Aneta Krzyżewska z firmy Connectis. "Osoby bez doświadczenia, zaraz po studiach, mogą znaleźć u nas pracę przy mniejszych projektach, wtedy szkolimy ich" - dodaje.

Niestety badania pokazują, że w tym względzie studenci nie do końca wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pracodawców. Z przeprowadzonego przez firmę Universum badania Polish Graduate Survey 2007, wynika, że 39% polskich studentów kierunków informatycznych i technicznych pracuje, ale nie jest to praca związana z kierunkiem nauki. Tylko 38% studentów miało praktyki związane ze studiami, a mniej niż 5% prowadziło własną firmę. Natomiast ich oczekiwania względem pracodawców są bardzo wysokie.


TOP 200