Postępy prac nad cyfrową walutą banków centralnych

System wiadomości finansowych SWIFT opracował projekt globalnej sieci cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Eksperyment dotyczący różnych technologii i walut trwał 8 miesięcy.

DS Stories

Około 90% banków centralnych na świecie używa obecnie, testuje lub bada CBDC (cyfrową walutę banku centralnego). Większość nie chce pozostać w tyle za sektorem kryptowalut, ale zmaga się z zawiłościami technologicznymi.

W eksperymencie, w którym przez ostatni miesiąc uczestniczyły zarówno krajowe banki centralne Francji, jak i Niemiec, a także globalni pożyczkodawcy (m.in. HSBC, Standard Chartered i UBS), zbadano, w jaki sposób CBDC mogą być wykorzystywane na arenie międzynarodowej, a nawet w razie potrzeby zamieniane na pieniądze fiducjarne. Szef działu innowacji SWIFT, Nick Kerigan, powiedział agencji Reutera, że bardziej zaawansowane testy zostaną przeprowadzone w przyszłym roku. Użył obrazowego porównania tworzonego systemu do koła rowerowego, w którym łącznie 14 banków centralnych i komercyjnych połączyło się jak szprychy z główną piastą. Pomysł polega na tym, że po rozbudowie banki mogą potrzebować tylko jednego głównego globalnego połączenia, a nie tysięcy, gdyby miały ustanawiać połączenia z każdym odpowiednikiem indywidualnie. „Uważamy, że liczba potrzebnych połączeń jest znacznie mniejsza” – powiedział Kerigan. „Dlatego prawdopodobnie będzie mniej przerw (w łańcuchu), co powinno przełożyć się na większą wydajność”.

Zobacz również:

  • Do 2030 r. 24 banki centralne będą posiadać waluty cyfrowe

CBDC można skutecznie zaprogramować w celu zaspokojenia konkretnych potrzeb zarówno rządów, jak i osób fizycznych, chociaż wzbudzają również obawy dotyczące prywatności i nadzoru.

W ramach eksperymentu SWIFT przetestowano również różne podstawowe technologie CBDC znane jako Distributed Ledger Technologies. Wykorzystanie różnych, niekoniecznie kompatybilnych technologii zostało również podniesione jako potencjalna przeszkoda w szybkim globalnym przyjęciu.

Ponadto przeprowadzono oddzielną próbę z Citi bankiem, izbą rozliczeniową Clearstream i Northern Trust w sprawie „tokenizowanych” aktywów – tradycyjnych aktywów, takich jak akcje i obligacje, przekształconych w cyfrowe tokeny, które można następnie emitować i handlować w czasie rzeczywistym.

Główną zaletą SWIFT jest jednak to, że istniejąca sieć jest już dostępna w ponad 200 krajach i łączy ponad 11 500 banków i funduszy.

Niektóre kraje, takie jak Bahamy i Nigeria, mają już działające CBDC. Chiny są bardzo zaawansowane w testach e-juana, a Indie wkrótce rozpoczną pilotażowy projekt cyfrowej rupii. Grupa parasolowa banku centralnego, Bank Rozrachunków Międzynarodowych, również prowadzi testy transgraniczne.

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200