Postępująca ewolucja ERP

Wraz z dojrzewaniem gospodarki i rosnącą presją konkurencyjną ważne staje się posiadanie sprawnie działającego systemu regulującego działanie procesów organizacji. Systemy klasy ERP zmieniają się wraz z gospodarką i całą branżą IT.

Postępująca ewolucja ERP
Dziś większość dużych przedsiębiorstw w Polsce ma system ERP. Mogłoby się wydawać, że chłonność tego rynku powinna być ograniczona. Ale tak nie jest. Rynek ERP przestał być wyłącznie skoncentrowany na segmencie korporacyjnym. To sprawiło, że produkty tej klasy stały się bardziej dostępne. Ich zasięg został rozszerzony o sektor małych i średnich przedsiębiorstw, który dziś może sobie pozwolić na zakup rozwiązania w modelu usługowym, znacznie tańszy od klasycznego wdrożenia. Taki projekt można również szybko przeprowadzić. Nikt dziś nie może sobie pozwolić na wielomiesięczne wdrożenia. Rynek oczekuje elastycznych, intuicyjnych rozwiązań działających na dowolnym urządzeniu. Wdrożenie ma być szybkie i precyzyjne. To istotna zmiana w postrzeganiu rozwiązań ERP, która pojawiła się dzięki chmurze.

Rynek ERP przesuwa się w kierunku chmury nieco wolniej niż CRM czy BI, ale trend ten jest zauważalny. Główną siłą napędową jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Wielkie korporacje wciąż preferują systemy tradycyjne, oparte na własnej infrastrukturze. Rynek Enterprise co prawda jest nasycony, lecz to nie oznacza braku popytu. W tym sektorze wiele systemów ERP jest już zamortyzowanych i wymaga aktualizacji. Firmy nie chcą jednak posiadanych systemów wymieniać. Chcą je wzbogacać.

Zobacz również:

  • Grupa MTP wybrała system ERP firmy Soneta
  • Fabryka przyszłości. Na jakie przeszkody mogą natknąć się firmy cyfryzujące produkcję?
  • Metro Warszawskie wdrożyło nowy system ERP

Wzrosty, nowe wyzwania

Nasza gospodarka zachowuje zdrowe parametry, pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej na świecie. Wiele firm przez ostatnie dwa lata wstrzymywało oddech, z uwagi na regionalne budżety inwestycyjne, a mimo to rynek ERP w Polsce rósł w tempie kilku procent rocznie. Firmy zdały sobie sprawę, że każda z nich posiada niewykorzystany potencjał w postaci akumulowanych danych operacyjnych. Wszyscy chcą je przetwarzać, robić z nich użytek, tym samym w innowacyjny sposób poprawiając konkurencyjność. Efektywne wykorzystanie Big Data jest źródłem przewagi konkurencyjnej. Zaczyna się era inteligentnych, elastycznych rozwiązań dostępnych dla każdego, zewsząd i z każdego typu urządzenia. Tempo przetwarzania danych lawinowo rośnie: zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez The Economist Intelligence Unit w drugiej połowie 2012 r., we współpracy z SAS, w którego ramach przepytano 752 menedżerów wyższego szczebla w różnych sektorach branżowych, 65% badanych potwierdza znaczne przyspieszenie tempa przetwarzania danych przez firmę w ostatnich dwunastu miesiącach. To miernik tempa, w jakim rozwój Big Data obecnie przyspiesza. Systemy ERP strukturalizują strumień "Dark Data"’ w organizacji i przekazują go do dalszego przetwarzania w sposób uporządkowany.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200