Postęp przez zaniechanie

5) Przywiązania (element wsdl:binding). Profil ogranicza wybór do jednego, dobrze zdefiniowanego i powszechnie stosowanego przywiązania - do protokołu SOAP.

6) Przywiązania SOAP. Profil podstawowy narzuca wykorzystanie protokołu SOAP w wersji 1.1 i HTTP jako protokołu transportowego. Wymaga też użycia takiej samej wartości atrybutu style określającego sposób realizacji powiązania dla wszystkich atrybutów soapbind:operation występujących w elemencie wsdl:binding - może to być albo wywołanie zdalnej procedury (RPC), albo też dokument XML zawierający dane (document).

Profil zabrania posługiwania się komunikatami w postaci binarnej bądź kodowanej (atrybut use z wartością encoding) i dopuszcza jedynie komunikaty w postaci tekstowej. W przypadku operacji jednostronnych profil określa następujące reguły: usługodawca nie powinien zwracać odpowiedzi HTTP, która by zawierała komunikat SOAP, a klient powinien zignorować odpowiedź SOAP. Jednostronna operacja może być uznana za zakończoną, gdy klient otrzymał odpowiedź HTTP z kodem statusu '200 OK.' lub '202 Accepted'. Kody te nie mogą być przy tym interpretowane jak potwierdzenie tego, że wysłany komunikat był poprawny i zostanie przetworzony.

7) Wykorzystanie XML Schema. Profil podstawowy WS-I zakłada wykorzystanie rekomendacji XML Schema 1.0 jako podstawę do definiowania przez użytkownika własnych typów.

Publikacje pod cenzurą

W rozdziale, dotyczącym publikacji i wynajdowania serwisów, profil podstawowy WS-I określa, w jaki sposób posługiwać się składnią WSDL w komunikacji z rejestrem UDDI. Jedno z wymagań stwierdza, że do określenia adresu instancji usługi należy posługiwać się atrybutem uddi:accessPoint - użycie w tym celu atrybutu uddi:hostingRedirector nie jest dozwolone. Ograniczenie wiąże się z faktem, że atrybut UDDI uddi:accessPoint odpowiada dokładnie atrybutowi soapbind:address z WSDL, natomiast atrybut uddi:hostingRedirector nie ma odpowiednika w WSDL.

Inne wymaganie dotyczące współdziałania WSDL i UDDI wymusza użycie WSDL jako języka do opisu usługi w ramach modelu uddi.tModel. Generalnie, zakłada się, że opisy wszelkich procesów biznesowych, opisy zamierzonego wykorzystania usługi i definicje typów usług będą opisywane w nomenklaturze UDDI. WSDL ma natomiast służyć do opisu szczegółów technicznych usługi.

Profil zamyka kilka wymagań, dotyczących bezpieczeństwa, które wskazują na HTTPS jako pożądany mechanizm bezpieczeństwa transmisji danych pomiędzy usługami oraz na certyfikaty cyfrowe jako zabezpieczenie procesu uwierzytelniania.

Pozytywna presja

Działalność WS-I może mieć wpływ na trzy rodzaje podmiotów: organizacje standaryzacyjne, producentów rozwiązań i ich użytkowników. W pierwszym przypadku wymagania zawarte w profilu mogą służyć jako wskazówki do ulepszenia oraz dalszego rozwoju standardów, co zresztą miało już miejsce: gdy mechanizm encoding został wyłączony z profilu podstawowego, grupa robocza pracująca w ramach W3C.org nad standardem WSDL wersji 1.2 również z niego zrezygnowała.

WS-I oddziałuje także na dostawców, a za ich pośrednictwem na całe środowisko programistyczne. Dobrym przykładem może być deklaracja firmy Sun Microsystems o tym, że zgodność z profilem podstawowym w wersji 1.0 wyprodukowanym przez WS-I będzie jednym z wymaganych elementów wersji 1.4 specyfikacji platformy Java 2 Enterprise Edition.

Dzięki WS-I dostawcy zyskają możliwość łatwego łączenia swoich rozwiązań z tymi elementami rozwiązań innych firm, których nie mają w ofercie. Podobnie jak w przypadku standardów ISO, stosowanie zaleceń WS-I może przyczynić się do zwiększenia wiarygodności w oczach klientów.

Dla klientów firm informatycznych profile definiowane przez WS-I mogą i zapewne staną się wygodnym narzędziem do nacisku na dostawców, by stosowali ogólnie przyjęte normy i standardy i nie ograniczali swobody wyboru najlepszego rozwiązania. W dłuższym okresie zapewni im to większe bezpieczeństwo inwestycji, zmniejszy koszty, a także przyspieszy proces wdrażania nowych rozwiązań.

Aleksiej Krokos jest kierownikiem Centrum Technologii Internetowych w Matrix.pl SA w Warszawie.

Web Services Interoperability Organization

WS-I - Web Services Interoperability Organization powstała w lutym 2002 r.

Promotorami tego przedsięwzięcia były firmy IBM i Microsoft. Do nich szybko dołączyli inni gracze. Obecnie WS-I zrzesza ponad 150 firm, a nowych członków wciąż przybywa. Oprócz dostawców rozwiązań i technologii w konsorcjum uczestniczą także przedstawiciele poszczególnych branż, jak finanse, telekomunikacja, media, obróbka obrazu, przemysł motoryzacyjny, chemiczny i inne.

http://www.ws-i.org


TOP 200