Porzucone aplikacje – świetna okazja dla hakerów

Korzystanie z aplikacji, które już przestały być rozwijane i wspierane przez programistów i które zostały usunięte z AppStore czy Google Play to ogromne ryzyko dla użytkowników.

Porzucone aplikacje – świetna okazja dla hakerów

W Google Play oraz AppStore można wybierać spośród niemal 5 mln aplikacji. Część z nich po pewnym czasie przestaje otrzymywać wsparcie od swoich twórców – firmy upadają, produkt zostaje wycofany z oferty, zastąpiony innym rozwiązaniem. Platformy wycofują takie aplikacje ze swoich zasobów, ale nadal działają one na smartfonach użytkowników. Ludzie korzystają z nich, nie zdając sobie sprawy, że stanowią poważne zagrożenie dla telefonów – ostrzegają specjaliści od bezpieczeństwa.

Wycofane aplikacje nie są aktualizowane, mogą posiadać luki w zabezpieczeniach. Wg. Badania firmy Wandera, najczęściej porzucane są aplikacje zwiększające produktywność (38,7 %), programy z kategorii gry i rozrywka (30,3%), styl życia (14,1%), wideo i zdjęcia (10,6 %) oraz komunikacja (6,3%).

Zobacz również:

  • Już jutro Meta uruchomi konkurencję dla Twittera
  • Jak zachować bezpieczeństwo podczas pobierania aplikacji?

Wiele popularnych programów na smartfony, opracowanych przez znane firmy i wycofanych z rynku, wciąż znajduje się w użyciu. Najbardziej spektakularne przykłady to Samsung Keyboard, SideSync, S Note, Google Now Launcher i ES File Explorer.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200