Portugalia: prorosyjscy hakerzy wystawili w sieci na sprzedaż za 1 USD tysiące poufnych danych NATO

Prorosyjscy hakerzy wystawili w sieci na sprzedaż za 1 dolara poufne dane Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym m.in. informacje dotyczące tysięcy żołnierzy służących w armiach państw członkowskich NATO, podała we wtorek telewizja CNN Portugal.

kalhh / Pixabay

Przestępcy, jak podała stacja, to piraci informatyczni związani z prorosyjską grupą Killnet.

W poniedziałek jej hakerzy wystawili w sieci na sprzedaż osobiste dane 17 tys. żołnierzy państw NATO oraz 26 tys. osób mających dostęp do stron internetowych Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Na sprzedaż wystawiono również poufne informacje dotyczące uzbrojenia, centrów szkoleniowych i sprzętu medycznego państw NATO, a także działalności jego służb prasowych.

Według szefa walczącej z zagrożeniami w internecie spółki VisionWare Bruno Castro umieszczenie w sprzedaży poufnych plików NATO za 1 dolara służy efektowi psychologicznemu.

"Ci hakerzy nie chcą zarabiać na sprzedaży zrabowanych informacji, ale spowodować panikę poprzez ujawnienie poufnych informacji Sojuszu Północnoatlantyckiego", wyjaśnił Castro, zaznaczając, że aktywność cyberprzestępców z grupy Killnet służy działalności ideologicznej na rzecz Rosji.

Z Lizbony Marcin Zatyka dla PAP

Źródło: PAP

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200