Portfel w przeglądarce

Microsoft wprowadził nowe rozwiązanie, które ma ułatwiać prowadzenie zakupów w Internecie.

Microsoft wprowadził nowe rozwiązanie, które ma ułatwiać prowadzenie zakupów w Internecie.

Gdy użytkownik Internetu przełamie barierę lęku i po raz pierwszy decydując się na dokonanie zakupów w Internecie, wprowadzi na formularz zawarty na stronie WWW swoje dane wraz z numerem własnej karty kredytowej, elektroniczny handel staje przed nim otworem. Nie oznacza to jednak, że prowadzenie zakupów w sieci jest tak wygodne, jak być powinno. Przede wszystkim męcząca staje się konieczność stałego wypełniania często bardzo różnie wyglądających formularzy, w które i tak ciągle wpisywana jest ta sama informacja.

Microsoft zaoferował rozwiązanie, które funkcjonuje podobnie jak prawdziwa karta kredytowa, którą wystarczy wyjąć z portfela, wręczyć sprzedawcy i później podpisać rachunek.

Jest to mały program, który po dołączeniu do przeglądarki może służyć jako swego rodzaju magazyn wszystkich informacji potrzebnych do zakupów, tj. numerów kart kredytowych i debetowych, jakimi dysponuje użytkownik, oraz adresu, pod jaki mają być kierowane wysyłane dobra. Wallet obsługuje różnego rodzaju metody płatności, począwszy od obsługi kart płatniczych, poprzez elektroniczne pieniądze, aż do mikropłatności. Do zakupów można wykorzystywać protokoły SSL (Secure Socket Layer) oraz SET (Secure Electronic Transaction). Dzięki nim wszystkie dane wysyłane przez użytkownika są wcześniej zaszyfrowane, tak że odczytać może je jedynie odbiorca, jakim jest internetowy sklep. Program Wallet nie stanowi sam w sobie nowej metody płatności, za to pozwala na bezpieczne umieszczenie na komputerze użytkownika potrzebnych do dokonania zakupu informacji. Jest ona przechowywana w postaci zaszyfrowanej, dzięki czemu tylko jej właściciel może ją odczytać. Otwarta architektura programu Wallet pozwala na dołączanie do niego modułów realizujących inne rodzaje płatności, opracowane przez niezależne firmy - rozwiązanie narzuca pewien schemat wymiany informacji między klientem, sklepem a bankiem.

Do czego nam portfel?

Korzyścią dla użytkownika ma być przede wszystkim oszczędność czasu. Zamiast żmudnego wpisywania numeru karty kredytowej i adresu odbiorcy za każdym razem, gdy dokonuje on jakiegokolwiek zakupu na jednym z wielu internetowych serwerów, za pośrednictwem których można dokonać zakupów towarów lub usług, wystarczy kilkurazowe naciśnięcie przycisku myszy.

Adres, pod który mają być kierowane zamówione towary, jest zintegrowany z książką adresową Address Book, stanowiącą integralną część Windows 95. Można wówczas bardzo szybko go zmieniać (np. pragnąc zrobić prezent któremuś ze swoich przyjaciół).

CyberCash, firma znana z wielu pionierskich rozwiązań dotyczących elektronicznych pieniędzy, zamierza wykorzystać program Wallet jako narzędzie prowadzenia mikropłatności zgodnie z własną technologią CyberCoin. Tym śladem poszły także inne firmy zajmujące się handlem elektronicznym, np. VeriFone.

Firmy prowadzące własne internetowe sklepy, a pragnące umieścić wśród oferowanych metod płatności obsługę Wallet, muszą zaopatrzyć się w Wallet WebMaster Kit. Jest to narzędzie, za pomocą którego można rozbudować własny serwer WWW o możliwość współpracy z „portfelami”, które użytkownicy mają wbudowane do swoich przeglądarek. Wallet WebMaster Kit może współpracować z serwerami WWW innych producentów.

Proponowane rozwiązanie można modyfikować, dostosowując je do własnych potrzeb (np. celem dodania nowej metody prowadzenia płatności) albo włączając do oferowanego przez siebie oprogramowanie za pomocą Wallet Software Development Kit (który do sierpnia był dostępny jako część Site Server SDK). Wszyscy użytkownicy mogą za darmo ściągnąć wersję kliencką programu Wallet, dostępną na serwerze Microsoftu pod adresemhttp://www.microsoft.com/commerce/wallet .

Wallet oferowany jest w dwóch wersjach - jako komponent ActiveX do przeglądarki Internet Explorer oraz rozszerzenie do Navigatora z Netscape (w obu przypadkach potrzebne są przeglądarki w wersji co najmniej 3.0).

Wszystkie nowe przeglądarki Internet Explorer będą dystrybuowane razem z modułem Wallet.

Popularność Walleta

Nie wiadomo jeszcze czy użytkownicy zaakceptują rozwiązanie proponowane przez firmę Microsoft. Najpierw musi też powstać oferta internetowych sklepów obsługujących program Wallet. Zapewne sporo czasu upłynie, zanim zaufają mu na tyle, by na stałe wpisać do komputera własne dane wraz z chronionymi przecież numerami kart kredytowych. Zawsze pozostaje obawa, że komputer sam gdzieś to bez naszej wiedzy gdzieś wyśle...


TOP 200