Porozumienie Microsoftu i Ericssona spowodowało poruszenie na rynku

Wkrótce po tym, jak Microsoft i Ericsson ujawniły, że ich nowa spółka będzie się koncentrować na udostępnieniu platformy poczty elektronicznej Microsoft Exchange dla użytkowników telefonów komórkowych, szwedzki producent wystosował oświadczenie do przedstawicieli porozumienia Symbian.

Wkrótce po tym, jak Microsoft i Ericsson ujawniły, że ich nowa spółka będzie się koncentrować na udostępnieniu platformy poczty elektronicznej Microsoft Exchange dla użytkowników telefonów komórkowych, szwedzki producent wystosował oświadczenie do przedstawicieli porozumienia Symbian. Zapewnił w nim, że decyzja o współpracy z producentem systemu Windows CE nie będzie miała wpływu na jego dalszą współpracę z , które promuje system operacyjny EPOC Psiona jako najlepsze rozwiązanie dla bezprzewodowych urządzeń informacyjnych.

Na informację o współpracy Microsoftu i Ericssona szybko zareagowała londyńska giełda. Podczas środowego notowania, a więc jeszcze przed wydaniem oświadczenia przez Ericssona, wartość akcji Psiona spadła aż o 40%. Jednak sytuacja ta znacznie poprawiła się wczoraj, po wydaniu oświadczenia i wartość akcji była już tylko o 14% niższa w porównaniu do ich wartości z chwili otwierania giełdy w środę rano.

Przedstawiciele Symbian, w odpowiedzi na oświadczenie Ericssona, stwierdzili, że nie są zaniepokojeni, dopóki współpraca obu firm nie będzie dotyczyła rozwoju konkurencyjnego dla EPOC systemu operacyjnego Windows CE.

"Współpraca Microsoftu i Ericssona ma na celu zapewnienie łączności z wykorzystaniem serwerów Microsoftu. Nie prowadzimy żadnych działań związanych z serwerami i jesteśmy ściśle zorientowani na urządzenia dla użytkowników końcowych. Microsoft odniósł naprawdę niewielki sukces na rynku bezprzewodowych systemów operacyjnych i prawdopodobnie próbuje zastosować nową strategię działania" - powiedział Paul Cockerton, szef działu komunikacji Symbian.

Spokojni są także przedstawiciele partycypującej w porozumieniu Motoroli. Ich zdaniem, nie ma podstaw, by sądzić, że współpraca tych firm może spowodować jakiekolwiek problemy dla Symbian. "Cieszy nas fakt, że Microsoft i Ericsson potwierdzają swoje poparcie dla takich technologii, jak WAP i . Od kiedy obie firmy są członkami WAP Forum, mamy nadzieję, że przedstawią one swoją propozycję urządzeń bezprzewodowych, co pozwoli na omówienie zgodności przeglądarki Mobile Explorer z przyszłymi standardami przeglądarek WAP" - powiedziała Jeniffer Weyrauch, rzecznik Motoroli.

Jednak - zdaniem analityków - połączenie rozwiązań Symbian z technologią Bluetooth jest konkurencyjne dla Microsoftu. Jednocześnie zauważają, że - tak jak Nokia, która zapowiedziała współpracę z Palm Computing - Ericsson nie chce być uzależniony jedynie od systemu Epoc.


TOP 200