Poręczny player Siemensa

Szwajcarski oddział koncernu Siemens zaprezentował kieszonkowy odtwarzacz plików muzycznych. Urządzenie po podłączeniu do telefonu komórkowego może pobierać pliki ze specjalnego serwisu internetowego.

DRM Music Player o wymiarach 52 x 98 x 21 mm i wadze 80 gramów, posiada mały, monochromatyczny wyświetlacz LCD z informacjami o zawartości nośnika oraz trzy przyciski sterujące. Urządzenie można podłączyć do telefonu komórkowego wyposażonego w technologię GPRS. W ten sposób uzyskujemy połączenie ze specjalnym serwerem w Internecie oferującym pobieranie muzyki. Zanim pobierzemy plik, możemy go najpierw odsłuchać.

Oferowane przez serwis pliki są zakodowane w formacie MPEG4 aacPlus. Przeciętna wielkość pliku wynosi w tym przypadku około 1 MB. W zależności od jakości połączenia, pobranie takiego pliku zajmuje do 10 minut. Pliki są przechowywane na wymiennym nośniku SD (Secure Digital), który możemy podłączyć do tradycyjnego komputera i odsłuchać nagrane na nim utwory. Urządzenie obsługuje również pliki MP3, które możemy na nie przenieść poprzez port USB.

Zobacz również:

Jak podkreślają twórcy rozwiązania, pliki z muzyką będą zabezpieczone specjalnym systemem cyfrowych praw autorskich, uniemożliwiającym kopiowanie na inne komputery oraz udostępnianie nagrań w Internecie. Kieszonkowy odtwarzacz muzyczny Siemensa trafi na rynek europejski prawdopodobnie na początku przyszłego roku.