Poradnik lobbysty

W imieniu branży

Z roku na rok coraz lepiej za branżą IT lobbuje Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Konwergencję świata mediów i telekomunikacji silnie dostrzega lobbing Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, która zrzesza operatorów szerokopasmowych, dawniej znanych jako telewizje kablowe. O co należy lobbować w Sejmie V kadencji? Tutaj doskonałym materiałem jest raport PIIT "Warunki rozwoju rynku teleinformatycznego w Polsce w latach 2005-2007" i powstałe na jego podstawie "Memorandum", które trafiło do rąk wszystkich parlamentarzystów. Należy po pierwsze, ograniczyć dowolność interpretacji prawa, po drugie zwiększyć nakłady na rozwój gospodarki elektronicznej, po trzecie ograniczać tworzenie bezsensownych przepisów prawa. Tak dałoby się w skrócie opowiedzieć kierunki, w których będzie podążał lobbing Izby.

Zresztą jak tu nie lobbować za zmianami, kiedy Wacław Iszkowski, prezes PIIT, wylicza, że ustawodawca posługuje się dwoma rozdzielnymi definicjami systemu teleinformatycznego. Jak tu samodzielnie nie stawać na wysłuchania publiczne, skoro prawnicy nie rozumieją języka informatyków? Przede wszystkim zmorą są politycy, którzy myślą, że wszystko w państwie załatwia się od ręki na rozkaz, a ich decyzje nie mają wpływu na systemy teleinformatyczne.

<hr size=1 noshade>Posłowie, którzy naszym zdaniem wywrą największy wpływ na rozwój branży teleinformatycznej i społeczeństwa informacyjnego w Sejmie V kadencji.

PiS 155 posłów

Poradnik lobbysty
Ludwik Dorn (39 929 głosów) 51 l., socjolog. Opozycjonista, działacz KOR, "S" i KSR Wolność, Sprawiedliwość, Niepodległość. Twórca Centrum Dokumentacji i Analiz i redaktor podziemnego tygodnika "Wiadomości". Od początku lat 90. członek, potem wiceprezes PC. W 1991 r. kierownik Zespołu Analiz przy Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. Tłumacz powieści szpiegowskich. Autor esejów literackich i książeczki dla dzieci. Jeden ze współzałożycieli Prawa i Sprawiedliwości. Poseł od 1997 r. Dzięki niemu powstała Grupa Robocza PiS ds. Społeczeństwa Informacyjnego. Jeden z nielicznych polityków, który rozumie znaczenie teleinformatyki w państwie.

Poradnik lobbysty
Jacek Falfus (27 698) 54 l., geodeta. Przez osiem lat wójt gminy Kozy, następnie starosta bielski. W parlamencie od 2001 r. Udzielał się w komisjach infrastruktury i samorządu terytorialnego. W swojej partii uchodzi za specjalistę od gospodarki przestrzennej i katastru.

Poradnik lobbysty
Wojciech Jasiński (14 956) 55 l., radca prawny. To będzie jego druga kadencja. W poprzedniej udzielał się w Komisji Finansów Publicznych i Skarbu Państwa. Z punktu widzenia branży IT uważny obserwator jakości pracy administracji podatkowej i celnej, znacząca postać PiS.

Poradnik lobbysty
Kazimierz Marcinkiewicz (19 305) 46 l., nauczyciel fizyki. W polityce obecny od początku lat 90. Obecnie kandydat PiS na premiera. Bezsprzecznie polityk, który wie co się dzieje na rynku teleinformatycznym, potrafi rozmawiać z branżą, zwolennik Internetu w szkołach i elektronicznej administracji. Brał udział w pracach Komisji Nadzwyczajnej ds. ustawy o informatyzacji.

Poradnik lobbysty
Barbara Marianowska (12 498) 58 l., ekonomistka. W Sejmie od 2001 r. Skuteczna posłanka Komisji Finansów Publicznych, ekspert PiS w sprawach podatkowych i finansów. Gdy wybuchła sprawa Romana Kluski, stała się jego parlamentarnym obrońcą. Bardzo czuła na postępowanie administracji skarbowej wobec przedsiębiorców.

Poradnik lobbysty
Antoni Mężydło (16 229) 56 l., elektronik. W poprzedniej kadencji zajmował się m.in. prawem telekomunikacyjnym i ustawą o informatyzacji. Jako członek Komisji Infrastruktury pracował nad jej stanowiskiem w sprawie strategii rozwoju naziemnej radiofonii i telewizji cyfrowej w Polsce.

Poradnik lobbysty
Bolesław Piecha (23 887) 56 l., lekarz medycyny. Poseł od 2001 r. Wymieniany jako kandydat PiS na ministra zdrowia. Zwolennik likwidacji NFZ i płacenia za usługi medyczne bezpośrednio z budżetu państwa. Może się przeciwstawiać budowie RUM.

Poradnik lobbysty
Kazimierz Michał Ujazdowski (46 736) 41 l., prawnik. W rządzie Jerzego Buzka minister kultury i dziedzictwa narodowego, w Sejmie IV kadencji wicemarszałek. Pracował m.in. nad ustawą o kinematografii, która może poważnie utrudnić rozwój szerokopasmowego Internetu z racji nałożenia 1,5% podatku na przychody operatorów telewizji kablowych i platform cyfrowych z tytułu "opłat za dostęp do programów telewizyjnych nadawanych lub reemitowanych".

PO 133 posłów

Poradnik lobbysty
Łukasz Abgarowicz (8239) 56 l., zootechnik. W swoim czasie współwłaściciel firmy informatycznej. Chociaż w Sejmie poprzedniej kadencji udzielał się głównie w Komisji Infrastruktury, brał także udział w pracach Komisji Zdrowia. Jest zdecydowanym zwolennikiem budowy RUM.

Poradnik lobbysty
Zbigniew Chlebowski (18 281) 41 l., absolwent Akademii Rolniczej we Wrocławiu. W 1990 r. został najmłodszym burmistrzem w Polsce. W samorządzie pracował przez całą dekadę. Już jako parlamentarzysta i wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PO wybił się na eksperta tej partii w dziedzinie finansów i gospodarki. Zapewne stanie się głównym recenzentem ministerstwa finansów w dziedzinie projektu e-Podatki, o ile sam nie zostanie ministrem tego resortu.

Poradnik lobbysty
Aleksander Grad (13 680) 43 l., geodeta. Krytyczny wobec budowy systemu IACS. Świetnie zna rynek systemów informacji przestrzennych. Były współzałożyciel i członek Rady Nadzorczej Małopolskiej Grupy Geodezyjno-Projektowej. Niezaprzeczalny ekspert w dyskusji nad nową ustawą o geodezji i kartografii.

Poradnik lobbysty
Tadeusz Jarmuziewicz (9635) 48 l., inżynier elektryk. Przewodniczący Poselskiego Zespołu ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i współtwórca Instytutu Otwartego Społeczeństwa Informacyjnego. Brał aktywny udział w pracach nad Prawem telekomunikacyjnym i ustawą o informatyzacji. Uchodzi za głównego polityka PO rozumiejącego potrzeby branży IT i otwartego na jej argumenty.

Poradnik lobbysty
Elżbieta Radziszewska (16 199) 47 l., lekarz medycyny. W Sejmie od 1997 r. Ekspert PO w zakresie reformy służby zdrowia. Zwolenniczka budowy RUM i wprowadzenia kart mikroprocesorowych do ewidencji świadczeń zdrowotnych.

Poradnik lobbysty
Andrzej Sośnierz (54 876) 54 l., lekarz medycyny. Za największy sukces uważa zorganizowanie Śląskiej Kasy Chorych (ŚKCh) i wdrożenie tam Rejestru Usług Medycznych wraz z wprowadzeniem elektronicznej karty identyfikacyjnej, którą posługuje się obecnie ponad 4,5 mln mieszkańców Śląska. Do Sejmu wchodzi z misją budowy RUM na wzór ŚKCh. Typowany na ministra zdrowia lub prezesa NFZ.

Poradnik lobbysty
Tomasz Szczypiński (7399) 52 l., dr nauk matematycznych. W latach 90. był wiceprezydentem Krakowa. Udzielał się w Komisji Gospodarki, a także w pracach nad ustawą o informatyzacji.

Poradnik lobbysty
Adam Szejnfeld (26 568) 47 l., prawnik. Wybił się na znawcę gospodarki, przyjazny przedsiębiorcom, zwolennik poszanowania wolności gospodarczej. Był szefem Komisji Gospodarki, jednej z najważniejszej z punktu widzenia biznesu.

Poradnik lobbysty
Robert Tyszkiewicz (13 232) 39 l., dziennikarz. W Sejmie po raz pierwszy. Nawołuje do sprawiedliwszego podziału unijnych funduszy oraz do informatyzacji urzędu miejskiego w Białymstoku. Można domniemywać, że w Sejmie zajmie się sprawami rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

LPR 34 posłów

Poradnik lobbysty
Zygmunt Wrzodak (18 921) 46 l. Ten kontrowersyjny polityk nie szczędzi ostrych słów wobec polskiego rynku teleinformatycznego. W jego interpelacjach i wystąpieniach sejmowych za czarny charakter robi Ryszard Krauze i Prokom Software. Jeśli ktokolwiek z branży myśli, aby zdyskredytować konkurentów na rynku, Zygmunt Wrzodak jest bardzo podatny na takie materiały.

PSL 25 posłów

Poradnik lobbysty
Waldemar Pawlak (13 202) 46 l., inżynier. Dwukrotny premier, powszechnie znany jako entuzjasta informatyki. Twórcy wolnego oprogramowania widzą w nim swojego sojusznika. Zwolennik handlu elektronicznego.


TOP 200