Poradnik dla młodzieży o dezinformacji i fake newsach o Ukrainie

Instytut Kościuszki opublikował poradnik dla młodzieży o tym, jak walczyć z dezinformacją związaną z inwazją na Ukrainę

Poradnik dla młodzieży o dezinformacji i fake newsach o Ukrainie

Źródło: Instytut Kościuszki

Od kilku dni mierzymy się z narastającą falą dezinformacji dotyczącej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która przedstawiana jest jako (sic!) „wojna obronna Rosji”. Szturm fake newsów widzimy także w polskiej infosferze. Główny przekaz to sianie strachu i budowa poczucia zagrożenia w Polsce. Jak podał dzisiaj Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych, tylko w ciągu doby odnotowano ponad 120 tys. prób dezinformacji w polskich mediach społecznościowych w temacie wojny (69% przypadło na Facebook). Liczba incydentów wzrosła o 20 tys. %, a szczególnie aktywna są skrajnie radykalne wpisy przeciw uchodźcom, pojawiające się głównie w kanałach, nazwijmy je antyszczepionkowymi (bądź anty-COVID).

Choć wśród kanałów zalanych dezinformacją, prym wiedzie Facebook (jest to zapewne związane z jego statusem „seniora” wśród social mediów), to wiele fake newsów pojawia się na kanale Telegram (Rosjanie są na nim bardzo aktywni) czy Tik-Toku. Użytkownicy odruchowo dzielą się treściami, nie weryfikując ich prawdziwości. Np. na Twitterze jest pełno fałszywych kont nie tyko polityków, ale i grupy hakerskiej Anonymous.

Zobacz również:

  • LinkedIn niczym TikTok? Portal testuje nowe formaty

Zlecone jeszcze przed inwazją rosyjską przez Komisję Europejską badanie, pokazało, że aż 75% Polaków spotyka się z fake newsami w sieci przynajmniej raz w tygodniu. Szczególnie narażona na ich wpływ jest jednak młodzież, dla której platformy społecznościowe są często głównym źródłem informacji, traktowanym jak wyrocznia.

Nie zostawiajmy dzieci samych sobie. Nawet nastolatki nie mają jeszcze tak dojrzałych mózgów, by prawidłowo rozróżniać kłamstwo od prawdy. Co mają zrobić dzieci, skoro na przekaz propagandowy nabierają się dorośli?

Eksperci Instytutu Kościuszki są przekonani, że jednym z narzędzi walki z dezinformacją jest edukacja.

Dziś opublikowali unikatowy poradnik „#CyberReakcja – Powstrzymaj Trolla”. Pokazuje on, , jak być odpornym i krytycznie myślącym w środowisku mediów społecznościowych. Przybliża też mechanizmy reagowania i działania w obliczu dezinformacji.

Poradnik jest dostępny stronie ik.org.pl: Poradnik „CyberReakcja – Powstrzymaj Trolla

Źródło: Instytut Kościuszki, Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200