Poprawa na rynku smartfonów

Według IDC Mobile Phone Tracker, dostawy smartfonów na całym świecie w czwartym kwartale 2023 r. wzrosną o 7,3%, a w 2024 r. o 3,8%.

Fot. Kindel Media/Pexels

Według kwartalnego raportu International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker, w czwartym kwartale 2023 r. światowe dostawy smartfonów odnotują wzrost o 7,3% rok do roku. Lepsza prognoza na kwartał świąteczny wynika z niewielkiej poprawy w 3Q23 bez dalszego gromadzenia zapasów, co skłoniło niektóre kanały dystrybucji i głównych producentów OEM do przyspieszenia planów biznesowych na nadchodzące miesiące. Ożywienie na rynku będzie kontynuowane w 2024 r. z oczekiwanym wzrostem o 3,8%, a następnie niskim jednocyfrowym wzrostem przez resztę okresu prognozy, co daje pięcioletnią złożoną roczną stopę wzrostu na poziomie 1,4%.

Pomimo lepszych oczekiwań co do 4Q23, prognozuje się, że światowe dostawy smartfonów spadną o 3,5% rok do roku w 2023 r. do 1,16 mld sztuk. Skorygowana prognoza na 2023 r. stanowi poprawę w stosunku do spadku o 4,7% prognozowanego wcześniej w tym roku.

Zobacz również:

  • AI sercem pecetów
  • Takiej dominacji smartfonów Apple jeszcze nie było
  • Pierwsza aktualizacja dla Galaxy S24 - poprawiono ekran i aparat

"Fala w końcu się odwróciła i można śmiało powiedzieć, że najgorsze już za nami" - powiedziała Nabila Popal, dyrektor ds. badań w dziale Mobility and Consumer Device Trackers w IDC. "Podczas gdy tempo ożywienia różni się w zależności od regionu, zmiana nastrojów jest najbardziej widoczna w Chinach, gdzie konsumenci w zaczęli wydawać więcej ma urządzenia, co ma związek z pozytywnymi emocjami dzięki poprawie sytuacji Huawei. To z kolei może mieć pozytywny wpływ na zwiększenie rynku rozwiązań z Androidem w dłuższej perspektywie. Co ważniejsze, wkraczamy w nową erę niskiego jednocyfrowego wzrostu i wydłużonych cykli odświeżania i wyraźnie widać, że rynek dojrzewa. Podczas gdy całkowity dostępny rynek pozostanie poniżej poziomów dostaw sprzed pandemii w całej prognozie, jasną stroną jest to, że średnie ceny sprzedaży (ASP) i wartość rynkowa pozostaną znacznie wyższe niż wcześniej".

Oczekuje się, że ASP smartfonów wzrośnie o 5,5% w 2023 r. do 438 USD, co oznacza czwarty rok wzrostu z rzędu, ponieważ rynek premium nadal rośnie we wszystkich regionach. Oczekuje się jednak, że wzrost ASP zmniejszy się i stopniowo spadnie do 396 USD do 2027 r., czyli powyżej wcześniejszych prognoz. Z perspektywy systemów operacyjnych (OS), iOS pozostaje bardziej odporny na wyzwania makroekonomiczne ze wzrostem o 0,6%, osiągając w tym roku rekordowy udział na poziomie 19,6%, podczas gdy przewiduje się, że Android spadnie o 4,4%. W dłuższej perspektywie Android będzie rósł nieco szybciej niż iOS, zwiększając swój udział w rynku do 81,3% pod koniec okresu prognozy.

"Pomimo kolejnego słabego roku dla smartfonów, przyjęcie 5G nadal jest jasnym punktem na całym rynku" - powiedział Anthony Scarsella, dyrektor ds. badań w Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker IDC. "Ponieważ urządzenia 5G stają się mniej istotne na większości rynków rozwiniętych, rozwój 5G na rynkach wschodzących odegra kluczową rolę w odbiciu w przyszłym roku i przez cały okres prognozy. Oczekuje się, że globalne dostawy 5G wzrosną o 11% w 2023 roku i 20% w 2024 roku. Co więcej, udział smartfonów 5G wzrośnie z 61% w 2023 roku do 83% do 2027 roku. Podczas gdy smartfon będzie świadkiem niewielkiego 1,4% CAGR w latach 2022-2027, dostawy 5G wykażą imponującą stopę wzrostu o 11,1% w tym samym okresie ".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200