Ponure prognozy Intela

Z powodu problemów z z łańcuchem dostaw, Intel prognozuje niskie wyniki kwartalne. Akcje firmy pikują

Ponure prognozy Intela

stelone/ Pixabay

Rosnąca inflacja, odradzający się COVID-19 w Chinach i niepewność związana z wojną na Ukrainie spowodowały, że konsumenci zaczęli odchodzić od gadżetów, co zaszkodziło firmie Intel. W ubiegłym roku ponad połowa przychodów firmy pochodziła z segmentu sprzedaży procesorów do komputerów osobistych.

Intel pokazał prognozę przychodów i zysków za drugi kwartał poniżej oczekiwań Wall Street. U podłoza leżą obawy o słaby popyt na rynku komputerów osobistych oraz zwiększona niepewność związana z łańcuchem dostaw spowodowana blokadami COVID-19 w Chinach. Na rynku wtórnym akcje firmy spadły nagle o 5%.

Zobacz również:

  • Intel wstrzymuje rozbudowę swojej fabryki w Izraelu

„Spodziewamy się, że w Szanghaju wkrótce nastąpi otwarcie, ale to nieco obniży nasze prognozy na II kwartał” - powiedział agencji Reuters dyrektor generalny Intela Pat Gelsinger. „Nie zmienia to jednak perspektywy na cały rok, ponieważ uważamy, że w drugiej połowie roku wzrośnie popyt na komputery PC”.

Dodał, że wyniki pierwszego kwartału pomogą Intelowi zrealizować całoroczną prognozę przychodów.

W związku z trwającymi blokadami w Chinach, wąskie gardła w łańcuchu dostaw mogą zaszkodzić klientom Intela, co z kolei wpłynie na działalność firmy.

Analitycy twierdzą, że rynek komputerów PC wychodzi z gwałtownego tempa wzrostu w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy to praca zdalna i uczenie się wywołały wysoki popyt w czasie pandemii.

Przychody działu Client Computing Group firmy Intel, który zaopatruje producentów komputerów i jest największym udziałowcem w przychodach firmy, spadły w pierwszym kwartale o 13% do 9,3 mld USD.

Według danych IBES firmy Refinitiv, firma spodziewa się w bieżącym kwartale skorygowanego zysku na poziomie 70 centów na akcję przy przychodach wynoszących około 18 miliardów USD, czyli poniżej średniej szacunków analityków, którzy przewidują 83 centy na akcję przy przychodach wynoszących 18,38 miliarda USD.

Intel musi również stawić czoła rosnącej konkurencji w dziedzinie centrów danych, ponieważ firmy Nvidia i Advanced Micro Devices zwiększają produkcję układów scalonych, aby zaspokoić potrzeby dynamicznie rozwijającego się rynku w związku ze wzrostem popularności metawersji, aplikacji sztucznej inteligencji i przetwarzania w chmurze.

Przychody z wysokomarżowej działalności Intela w zakresie centrów danych i AI wzrosły w omawianym kwartale o 22% do 6 mld USD.

Jednak skorygowane przychody za pierwszy kwartał wyniosły 18,4 mld USD, w porównaniu do średniej szacowanej przez analityków wartości 18,31 mld USD.

W ujęciu skorygowanym Intel zarobił 87 centów na akcję, czyli powyżej oczekiwań na poziomie 81 centów.

Źródło: Reueters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200