Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Internet trudniejszy do inwigilowania... W samolocie z włączonym komputerem... Specjaliści naprawiają porażkę administracji USA... Facebook coraz bardziej mobilny... Za Google Glass można już dostać mandat... Więcej iPhonów to większy sukces?.. Nexus 5 i Android KitKat już są... Przybywa takich, którzy chcą płacić za e-gazety... Zamówiono części do polskiego superkomputera... Siatka szpiegowska w sieci...

COMPUTERWORLD

IETF chce lepszej ochrony Internetu przed inwigilacją

Jari Arkko, szef Internet Engineering Task Force, przedstawił działania, jakie ta organizacja zamierza podjąć, aby uchronić użytkowników Internetu przed inwigilacją ze strony takich organizacji jak NSA. Dziś webowe protokoły bezpieczeństwa (takie jak SSL) są stosowane tylko wtedy, gdy użytkownik pobiera albo wysyła szczególnie ważne informacje, Zdaniem Arkko, powinny wkraczać do akcji za każdym razem, gdy użytkownik korzysta z dowolnej usługi webowej, gwarantując mu absolutne bezpieczeństwo. Aby poufne dane były należycie chronione, szyfrujące je technologie powinny pracować efektywnie i niezawodnie A to można osiągnąć stosując nowe, mocniejsze algorytmy szyfrowania. Innymi słowy IETF sugeruje, aby w Internecie było szyfrowe wszystko i przez wszystkich, na dodatek znacznie skuteczniej niż obecnie. Żródło: „IETF zamierza chronić użytkowników Internetu przed poczynaniami NSA”.

Start i lądowanie z włączonym laptopem

Amerykańska agencja do spraw lotnictwa FAA (Federal Aviation Administration) zapowiada, że pasażerowie samolotów należących do przewoźników działających na terenie USA już wkrótce w trakcie całego lotu (także startu i lądowania) będą mogli korzystać z laptopów. Choć można będzie np. czytać elektroniczne książki, oglądać filmy, słuchać muzyki czy uruchamiać gry komputerowe, laptop będzie musiał wtedy pracować zgodnie z zasadami narzuconymi mu przez samolotowy system komunikacyjny. A ten nie pozwoli użytkownikowi uruchamiać niektórych aplikacji, np. transmitować głos czy dane za pośrednictwem mobilnych sieci. Zmiana przepisów nie będzie dotyczyła telefonów komórkowych, które emitują dużo silniejsze sygnały radiowe i mogą rzeczywiście zakłócać pracę samolotowych systemów radiowych. Źródło: „FAA – komputery mobilne będzie można używać podczas całego lotu samolotem”

Zobacz również:

  • Apple rozważa rezygnację z chińskiego poddostawcy podzespołów

RZECZPOSPOLITA

Eksperci IT naprawią HealthCare.gov

Przedstawiciele kilku największych spółek high-tech pomogą amerykańskiej administracji i naprawią kluczowy dla reformy systemu ubezpieczeń medycznych w USA portal internetowy. Uruchomiony 1 października portal HealthCare.gov, który miał pomagać nieubezpieczonym Amerykanom w znalezieniu właściwej polisy medycznej, okazał się prawdziwą wizerunkową klęską administracji Baracka Obamy. Kłopoty ze stroną internetową uruchomiły lawinę krytyki nawet ze strony politycznych sojuszników Białego Domu czyli zasiadających w Kongresie demokratów. Wśród kilkudziesięciu inżynierów i programistów zaproszonych do współpracy przy naprawianiu systemu, znaleźli się przedstawiciele m.in. Google, Red Hat i Oracle. Źródło: "Eksperci z Google (i nie tylko) pomogą Obamie"

Mobilny sukces Facebooka

Już prawie 75 proc. wszystkich użytkowników Facebooka loguje się na portalu z urządzeń mobilnych, a wpływy z reklamy mobilnej stanowią prawie połowę wszystkich jego przychodów. Po trzecim kwartale tego roku Facebook miał ok. 1,2 mld użytkowników miesięcznie (o 18 proc. więcej niż rok temu), z czego aż 874 mln to tzw. użytkownicy mobilni (o 45 proc. więcej niż przed rokiem). Mobilne przychody, które były tak słabą stroną internetowego giganta jeszcze rok temu, w III kwartale sięgały już 49 proc. wszystkich (choć jeszcze rok temu stanowiły zaledwie 14 proc.). Źródło: "Facebook rośnie w siłę mobilnie"

Google Glass w samochodzie to wykroczenie

Policja z San Diego ukarała kobietę kierującą samochodem za przekroczenie prędkości i… za prowadzenie w okularach z wyświetlaczem. Policjanci powołali się na przepis zakazujący m.in. oglądania telewizji podczas prowadzenia auta. Okulary Google Glass oferowane są obecnie tylko niewielkiej grupie użytkowników. Jednym z celów programu Explorers jest właśnie sprawdzenie przydatności takich gadżetów w codziennym życiu i przetestowanie, w jaki sposób ludzie (w tym również policja) będą na nie reagować. Źródło: "Mandat za Google Glass"

GAZETA PRAWNA

iPhone’owa ekspansja: Apple goni Samsunga?

Legenda Steve’a Jobsa stawia obecnego sternika firmy z Cupertino pod ogromną presją. Tim Cook robi więc wszystko co może, aby obronić dorobek i pozycję rynkową Apple. Nawet, jeśli miałoby to oznaczać coraz wyraźniejsze oddalanie się od pierwotnej wizji twórcy iPhone’a. Cook widzi miejsce dla trzech iPhone’ów: 4S, który w strategii Apple’a pełni rolę urządzenia z niższej półki, 5C, który ma być modelem klasy średniej i 5S – flagowego smartfona firmy. A to prawdopodobnie dopiero początek iPhone’owej ekspansji Apple – w mediach już od kilku miesięcy huczy od plotek dotyczących kolejnych smartfonów rodem z Cupertino. Źródło: "Czy Tim Cook i iPhone 5C uczynią z Apple drugiego Samsunga?"

Nowy Nexus i Android KitKat

LG zaprezentowało długo oczekiwanego smartfona Nexus 5. Czym różni się od swojego cenionego poprzednika? Przede wszystkim ekranem: 5-calowym wyświetlaczem IPS Full HD. Pod względem specyfikacji technicznej, Nexus 5 garściami czerpie natomiast z flagowego smartfona, G2. Wyposażony został w ten sam czterordzeniowy procesor Snapdragon 800 (2,26 GHz), 2 GB RAM oraz aparat 8 mpx. Wraz z Nexusem 5 swojej premiery doczekała się najnowsza wersja systemu operacyjnego Android 4.4 KitKat. Ma nową aplikację odpowiedzialną za wykonywanie połączeń głosowych, a także kilka mniejszych udogodnień.. Z menu aplikacji znikła natomiast plansza z widgetami. Wreszcie KitKat jest po prostu szybszy i wydajniejszy. Źródło: "Google Nexus 5 i Android KitKat zaprezentowane!"

WYBORCZA.BIZ

Więcej czytelników e-gazet

Brytyjski "Financial Times" i amerykański "New York Times" opublikowały dane, z których wynika, że udaje im się skłonić do płacenia w sieci coraz więcej czytelników. Obie gazety oferują czytelnikom dostęp do określonej liczby swoich tekstów w ciągu miesiąca. Po wyczerpaniu tego limitu, użytkownik jest kierowany do witryny, na której może wykupić dostęp do gazety online. Źródło: "Coraz więcej czytelników płaci za gazety w sieci"

PULS BIZNESU

Rozbudowa polskiego superkomputera

Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało kontrakt na dostawę najważniejszych elementów największego w Polsce superkomputera. Za 14 mln zł do Centrum Informatycznego Świerk (CIŚ) trafi m.in. prawie 900 procesorów, pamięci RAM i dyski SSD. Kontrakt przewiduje dostawę m.in. 896 10-rdzeniowych procesorów Intel Xeon E5-2680v2, dostępnych na rynku zaledwie od kilkudziesięciu dni. Kolejne pozycje zamówienia to 57 TB pamięci RAM w modułach wysokiej gęstości z dodatkową korekcją błędów i buforowaniem oraz 180 TB przestrzeni dyskowej w 400-gigabajtowych dyskach SSD o wysokiej wydajności i podwyższonej odporności na błędy. Docelowo główny klaster komputerowy w CIŚ będzie miał wydajność rzędu 500 teraflopów, czyli 500 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Dzięki temu urządzenie CIŚ znajdzie się w pierwszej setce najszybszych superkomputerów na świecie. Źródło: "Polski superkomputer czeka na części"

Europejskie szpiegowanie Internetu

Blisko współpracując z brytyjską agencją wywiadu elektronicznego GCHQ służby wywiadowcze Niemiec, Francji, Hiszpanii i Szwecji wypracowały zaawansowane metody masowej kontroli Internetu i połączeń telefonicznych w ciągu ostatnich pięciu lat - pisze "Guardian". Według dziennika GCHQ "odgrywała główną rolę w doradzaniu swym europejskim odpowiednikom, jak obejść przepisy krajowe, których celem jest ograniczenie uprawnień agencji wywiadowczych do inwigilacji". W świecie wywiadu, znacznie bardziej niż w dyplomacji, Brytania stała się nieodzownym pomostem łączącym szpiegów z Ameryki i Europy" - podkreśla "Guardian". Źródło: "Guardian": wywiady europejskie współpracowały w inwigilacji internetu

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200