Ponad połowa populacji Ziemi korzysta już z mobilnego internetu

Według najnowszych danych organizacji GSMA, ponad 4 mld ludzi na całym świecie jest już podłączonych do sieci; to o 225 milionów więcej niż 2019 r. Już 94% światowej populacji żyje w zasięgu mobilnej sieci szerokopasmowej.

Ponad połowa populacji Ziemi korzysta już z mobilnego internetu

Rodion Kutsaev (Unsplash)

Najnowsze statystyki dotyczące mobilnego połączenia internetowego opublikowane przez GSMA pokazują imponujący wzrost łączności za pośrednictwem tej technologii, zarówno pod względem zasięgu, jak i użytkowania. Raport o stanie mobilnego internetu 2021 przeprowadzony przez ogólnoświatowe stowarzyszenie zrzeszające firmy telekomunikacyjne potwierdza, że z mobilnego internetu korzysta już ponad połowa światowej populacji , co przekłada się na ponad 4 miliardy ludzi, o 225 milionów więcej w porównaniu z 2019 r., o jedną trzecią więcej niż zaledwie sześć lat temu.

Pandemia przyspieszyła jeszcze ekspansję technologiczną, mimo to przepaść cyfrowa jest nadal duża: na świecie wciąż ok. 3,8 miliarda ludzi nie ma dostępu do internetu, z czego tylko 450 milionów nie zamieszkuje na obszarach objętych zasięgiem mobilnego internetu szerokopasmowego. Innymi słowy, luka w wykorzystaniu jest nadal siedmiokrotnie większa niż luka w zasięgu.

Zobacz również:

  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa
  • Sieć 5G - jak wygląda w praktyce infrastruktura w Polsce?
  • Smartfony możemy wymieniać rzadziej, niż nam się wydawało

Raport potwierdza, że adopcja mobilnego Internetu wzrosła wykładniczo w ciągu ostatnich sześciu lat. Podczas gdy w 2014 r. prawie jedna czwarta światowej populacji nie miała dostępu do mobilnej sieci szerokopasmowej , pod koniec 2020 r. liczba ta wynosiła zaledwie 6%. Obecnie 94% światowej populacji może mieć dostęp do sieci szerokopasmowej.

Jeśli chodzi o zasięg , w 2020 r. wzrósł on na całym świecie z 93% do 94% . Tylko 450 milionów ludzi nadal mieszka na obszarach bez sieci szerokopasmowej, zwykle na słabo zaludnionych obszarach wiejskich o trudnym ukształtowaniu terenu.

Według dyrektora ds. regulacji GSMA, Johna Giustiego, „pandemia COVID-19 podkreśliła znaczenie mobilnego dostępu do Internetu dla życia i źródeł utrzymania ludzi oraz przyspieszyła cyfrową transformację na całym świecie. Telefony komórkowe to główny i często jedyny sposób na dostęp do Internetu w krajach o niskich i średnich dochodach ”. Rzecznik dodaje, że chociaż obecnie więcej osób niż kiedykolwiek korzysta z internetu w telefonach komórkowych, istnieją też bariery. Jego zdaniem, najważniejsze są umiejętność czytania i pisania oraz umiejętności cyfrowe, a także przystępność cenowa tej technologii. W tym sensie badanie wskazuje, że prawie jedna czwarta dorosłych w krajach objętych raportem nie zna mobilnego internetu ani jego zalet. Z drugiej strony telefony i dane z dostępem do internetu stały się mniej dostępne w wielu krajach o niskich i średnich dochodach w 2020 roku wskutek gospodarczych skutków pandemii COVID-19. Co więcej, raport dodaje, że bariery te mają tendencję do nieproporcjonalnie dużego wpływu na niektóre segmenty populacji, zwłaszcza na osoby mieszkające na obszarach wiejskich i kobiety.

Źródło: Computerworld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200