Ponad połowa ludzi na świecie wciąż jest offline

Choć mogłoby się wydawać, że połowa ludzi na świecie goni za Pokemonami, ale warto zauważyć, że druga połowa nie ma nawet dostępu do internetu.

Według analiz przeprowadzonych przez ITU statystyczne różnice między możliwościami dostępu do internetu w krajach rozwiniętych i rozwijających się pogłębiają się zamiast niwelować.

Około 3,9 mld ludzi, czyli aż 53% globalnej populacji, pod koniec 2016 roku wciąż będzie off-line. Nawet w Europie, pod względem dostępu do internetu najbardziej zaawansowanym regionie na świecie, 20,9% populacji wciąż nie ma dostępu do globalnej sieci. W Afryce, która zajmuje ostatnie miejsce w tym rankingu, wskaźnik ten wynosi, aż 74,9%.

Zobacz również:

Dane te pochodzą z dorocznego raportu opublikowanego przez należącą do ONZ organizację ITU (International Telecommunication Union).

Wynika z niego, że statystyczne różnice między dostępem do globalnej sieci w państwach rozwiniętych i rozwijających się wciąż są ogromne i nie widać oznak, by miały się zmniejszać.

Państwa gdzie dostęp do internetu ma najmniejszy odsetek ludzi to: Haiti, Jemen, Birma i Etiopia, gdzie wskaźnik ten wynosi średnio 15,2%, czyli tylko jeden na siedmiu mieszkańców ma dostęp do globalnej sieci.

W prognozach prezentujących szacunki jaki procent ludności nie będzie miał dostępu do internetu pod koniec 2016 roku, Polska znalazła się w kategorii 26%-50%, a więc drugiej, na cztery kategorie przyjęte przez ITU.

Z danych opublikowanych w raporcie wynika też, że wciąż mniej kobiet niż mężczyzn korzysta z internetu, a różnica ta rośnie. Zwiększyła się ona z 11% w roku 2013 do 12,2% obecnie. W przypadku państw rozwiniętych nastąpiło jednak jej zmniejszenie z 5,8% do 2,8%, czyli kobiety i mężczyzni statystycznie łaczą się z globalną siecią prawie w takim samym stopniu.

ITU przeanalizowała również koszty dostępu do internetu, jako graniczny parametr przyjmując 5% średnich dochodów. Z analiz wynika, że choć w krajach rozwiniętych sytuacja się pod tym względem poprawiła, ale nie niestety nie dotyczy to krajów najbiedniejszych.

Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć w dokumencie opublikowanym na stronie ITU.

Ponad połowa ludzi na świecie wciąż jest offline

Procent populacji bez dostępu do internetu w różnych krajach na świecie. Żródło: ITU (International Telecommunication Union).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200