Ponad 4 mld mieszkańców Ziemi nie ma dalej dostępu do Internetu

Pomimo tego, że z roku na rok rośnie liczba osób, które mają dostęp do Internetu, ok. 4 mld mieszkańców Ziemi nie ma dalej technicznych możliwości korzystania z tego typu usługi. To dużo biorąc pod uwagę fakt, że aktualnie nasz glob zamieszkuje 7,4 mld osób.

Najnowsze badanie wykonane przez ITU (International Telecommunication Union), pokazuje, że 35,3% osób zamieszkujących kraje rozwijające korzysta z usług Internetu, podczas gdy w przypadku krajów rozwiniętych odsetek ten wynosi 82,2%. Jeszcze gorzej przedstawia się sprawa w przypadku osób zamieszkujących najmniej rozwinięte kraje na świecie. Tu osób takich jest tylko 9,5%.

Mając do czynienia z takim zjawiskiem – nazywanym cyfrowym wykluczeniem – szereg organizacji podejmuje różne inicjatywy zmierzające do poprawienie tej sytuacji. Przykładem może tu być inicjatywa Internet.org, którą wspiera czynnie Facebook. Jest to oczywiście bardzo cenna inicjatywa, która jest jednak nieraz krytykowana za to, że oferuje użytkownikom mocno ograniczoną liczbę internetowych usług. Za komentarz może tu jednak posłużyć chyba powiedzenie, że lepszy jest wróbel w garści niż kanarek na dachu.

Zobacz również:

Ponad 4 mld mieszkańców Ziemi nie ma dalej dostępu do Internetu

Najłatwiej jest oczywiście zapewnić dostęp do Internetu osobom zamieszkującym mocno zurbanizowane, miejskie obszary. Gorzej przedstawia się sprawa z przypadku rzadko zaludnionych obszarów. Tu rozwiązaniem może być najczęściej tylko bezprzewodowy dostęp do Internetu. A to wiąże się z instalowaniem drogiej infrastruktury, której kluczowym elementem są maszty zawierające radiowe nadajniki/odbiorniki.

W raporcie ITU można przeczytać, że pod koniec 2015 roku blisko 29% osób zamieszkujących rzadziej zaludnione obszary wiejskie miało dostęp do bezprzewodowych sieci 3G. Biorąc pod uwagę całą populację, wskaźnik ten wynosił 69%. To spory postęp, gdyż cztery lata temu było to 45%.

Na liście wymieniającej kraje, w których najszybciej przybywa osób mających szerokopasmowy dostęp do Internetu, trzy pierwsze miejsca okupują: Południowa Korea, Francja i Irlandia. Listę tę zamykają trzy kraje: Senegal, Pakistan i Zambia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200