Pomysły dla górników

15 lipca w Katowicach odbyło się seminarium, zorganizowane wspólnie przez Państwową Agencję Węgla Kamiennego i polski oddział Intergraph-Europe, na temat zastosowania systemów komputerowych w procesie prywatyzacji polskiego przemysłu węglowego.

15 lipca w Katowicach odbyło się seminarium, zorganizowane wspólnie przez Państwową Agencję Węgla Kamiennego i polski oddział Intergraph-Europe, na temat zastosowania systemów komputerowych w procesie prywatyzacji polskiego przemysłu węglowego.

Intergraph zaprezentował programy w standardzie CAD/CAM o szerokiej palecie aplikacji. Dotyczyły one m.in. nowoczesnej informacji geograficznej, w tym tworzenia map cyfrowych. Ukazano takie możliwości aplikacji, jak: kataster gruntów w formie cyfrowej, opisowy i graficzny; relacyjne bazy danych w procesie rejestracji praw władania i oceny własności; modelowanie i inwentaryzacja budynków, nieruchomości, urządzeń technicznych kopalń oraz wyrobisk podziemnych i urządzeń infrastruktury technicznej pod ziemią; modelowanie budowy geologicznej oraz ocena zasobów zarówno węgla (wraz z oceną jego jakości, np. zawartości popiołów), jak i skały płonnej; planowanie produkcji górniczej wraz z oceną kosztów wydobycia.

Sprywatyzowanie kopalń jest zadaniem bardzo trudnym z kilku względów: do stosunków własnościowych przez dziesiątki lat nikt nie przywiązywał wielkiej wagi, a bez ich unormowania trudno byłoby dokonać jakiejkolwiek sprzedaży; oszacowanie majątku znajdującego się pod ziemią jest równie trudne; jeszcze trudniejsza okazuje się rzetelna wycena wartości złoża. Toteż bez technik komputerowych ani rusz. I dlatego Intergraph, który zdobywał doświadczenie i sławę przygotowując oprogramowanie dla NASA, a także do budowy rakiet "Cruise", "Tomahawk" i "Patriot", okazał się partnerem mogącym zaproponować najciekawsze i najpełniejsze rozwiązania.

- Naszymi atutami jest to, że programy, które tworzymy mogą być praktycznie stosowane w każdym sprzęcie, aczkolwiek sami najbardziej jesteśmy związani z Hewlett-Packardem - mówi dyrektor polskiego oddziału Intergraph-Europe, Grzegorz Wiśniewski - ponadto, raz uruchomiony program można wzbogacać o nowe aplikacje, bez konieczności tworzenia nowego oprogramowania.

Następnego dnia odbyły się w Zabrzu analogiczne seminaria, tyle, że tym razem dotyczyły one gazownictwa i przemysłu obronnego. Ta gama zainteresowań wiele mówi o możliwościach Intergraphu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200