Pomysł na oszczędność

Przy wykorzystaniu licencji na układy IBM Power firma P.A. Semi opracowała dwurdzeniowe procesory, które zużywają 5 W mocy.

Przy wykorzystaniu licencji na układy IBM Power firma P.A. Semi opracowała dwurdzeniowe procesory, które zużywają 5 W mocy.

Nieznana dotąd firma P.A. Semi zaprezentowała pierwszy produkt będący wynikiem trzyletnich prac badawczo-rozwojowych - PA6T-1682 M PWRficient. Jest to 64-bitowy, dwurdzeniowy procesor, który pracując z częstotliwością 2 GHz potrzebuje mocy zasilania wynoszącej zaledwie od 5 W do 13 W. Oznacza to, że układ ten jest przynajmniej 3-, 4-krotnie bardziej energooszczędny od innych dostępnych obecnie mikroprocesorów o porównywalnych parametrach. P.A. Semi nie zamierza jednak, na razie, bezpośrednio konkurować z producentami procesorów dla komputerów i serwerów. Dan Dobberpuhl, współzałożyciel i szef tej firmy, przewiduje, że układy 1682 M PWRficient znajdą zastosowania przede wszystkim w urządzeniach sieciowych, telekomunikacyjnych oraz sprzęcie lotniczym i wojskowym. P.A. Semi ma też w planach kolejne wersje tego typu układów, jedno- lub dwurdzeniowe, które będą przeznaczone do instalacji w serwerach kasetowych i komputerach przenośnych. Obecnie dostępne są już wersje testowe PA6T-1682 M PWRficient w cenie ok. 700 USD oraz systemy ewaluacyjne do instalacji w urządzeniach komputerowych za cenę 8500 USD.

Procesory PA6T-1682 M PWRficient wykorzystują zakupioną od IBM licencję na architekturę Power. P.A. Semi opracowała jednak własne, zaawansowane mechanizmy dynamicznego zarządzania energią dostarczaną do elementów układu. Firmie udało się stworzyć architekturę umożliwiającą kontrolowanie zasilania na poziomie pojedynczych rejestrów, a nie tylko bloków procesora jak w większości znanych dotąd rozwiązań. Według przedstawicieli firmy, stosowane przez innych producentów mechanizmy oszczędzania energii umożliwiają kontrolowanie poboru mocy na poziomie bloków układu i przez kilkaset jego elementów. Natomiast technologia zastosowana w PA6T-1682 M PWRficient pozwala na włączanie/wyłączanie aż do 25 tys. elementów zależnie od bieżących wymagań systemu. Informacje o wydajności i parametrach tego układu nie zostały jeszcze zweryfikowane przez niezależne firmy.

Choć technologia zaprezentowana przez P.A. Semi wygląda obiecująco, trudno oczekiwać, aby ta mała firma urosła do pozycji liczącego się konkurenta na masowym rynku opanowanym przez Intela i AMD. Czy więc podzieli ona los Transmety, która - mając ciekawe pomysły i konstrukcje - nie zdołała się przebić w walce z obecnymi potentatami? Oszczędność energii jest obecnie jednym z podstawowych kierunków rozwoju mikroprocesorów, jeśli więc architektura opracowana przez P.A. Semi sprawdzi się w praktyce, to być może już wkrótce usłyszymy o przejęciu tej firmy przez większego konkurenta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200