Pomysł na łatwą wirtualizację

Ceedo Enterprise to oryginalne narzędzie, które umożliwia administratorom zdalne tworzenie, instalowanie i zarządzanie aplikacjami w środowiskach wirtualnych.

Ceedo Enterprise to oryginalne narzędzie, które umożliwia administratorom zdalne tworzenie, instalowanie i zarządzanie aplikacjami w środowiskach wirtualnych.

Pakiet ten nie wymaga wstępnej modyfikacji i tworzenia specjalnych obrazów aplikacji przeznaczonych do strumieniowego dostarczania oprogramowania do komputerów PC. Jest to próba konkurencji z rozwiązaniami oferowanymi przez Citrix, VMware i Microsoft. "Rozwiązanie Ceedo umożliwia przekazanie środowiska roboczego standardowych aplikacji Windows do dowolnego komputera PC bez potrzeby instalacji oprogramowania. A później zdalne nim zarządzanie, aktualizację lub modyfikację parametrów i ustawień aplikacji" - mówi Opher Dubrovsky, wiceprezes Ceedo Technologies.

Moduł Setup Virtualization Engine, w który wyposażone jest oprogramowanie, ma podobną funkcjonalność, ale wykorzystuje inną technologię niż narzędzia do wirtualizacji aplikacji oferowane przez znanych producentów. Przede wszystkim nie wymaga ona wstępnej modyfikacji aplikacji i ich przystosowania do wirtualizacji, co pozwala na szybkie i łatwe ich wdrożenie. Klasyczne systemy wirtualizacyjne wymagają przygotowania specjalnego obrazu aplikacji, który dopiero później może być wykorzystany do uruchomienia w komputerze PC, bez potrzeby wcześniejszej instalacji odpowiedniego programu. Tego typu proces często wymaga ręcznej pracy zajmującej w wypadku niektórych aplikacji nawet kilka dni.

Jak twierdzi Opher Dubrovsky, technologia opracowana przez Ceedo Technologies umożliwia jego automatyzację. Wystarczy uruchomić standardowy proces dołączania aplikacji do pakietu zwirtualizowanych programów, a Setup Virtualization Engine dokonuje niezbędnych modyfikacji i automatyzuje proces dostarczania programu do komputerów PC. Ceedo Technologies stara się też zwrócić uwagę klientów oferując atrakcyjną cenę, nawet pięciokrotnie niższą niż oprogramowania Citrix XenApp lub VMware Thinstall.

Laura Hansen, analityk z Info-Tech Research Group uważa, że rzeczywiście technologia zaprezentowana przez Ceedo jest nowa i innowacyjna. "Praktycznie wszystkie dostępne na rynku rozwiązania tego typu wymagają wcześniejszego przygotowania specjalnych obrazów aplikacji, np. przez dodanie małej, okrojonej wersji systemu OS do oprogramowania, które ma być zdalnie dostarczane metodą strumieniową. Eliminacja tego procesu niewątpliwie umożliwia zmniejszenie kosztów związanych z zarządzaniem aplikacjami" - mówi. Ale próba konkurowania z Citrix, VMware lub Microsoft przez tak małą firmę wydaje się z góry skazana na niepowodzenie. Dobrym rozwiązaniem byłoby oczywiście nawiązanie współpracy z którymś z potentatów, ale może to być trudne biorąc pod uwagę, że VMware całkiem niedawno zainwestowała w zakup Thinstall, a Microsoft w SoftGrid, producentów oprogramowania o podobnej funkcjonalności.

W wypadku dużych firm oferta Ceedo ma dodatkową wadę - nie jest to kompletny system do zarządzania środowiskiem wirtualnym, a więc zarówno aplikacjami, jak i sprzętem. Citrix, Microsoft i VMware dostarczają rozwiązania integrujące wszystkie te elementy. Jeśli jednak budżet IT jest silnie ograniczony, to warto zwrócić uwagę na Ceedo Enterprise.


TOP 200