Pomysł na łatwą wirtualizację

Ceedo Enterprise to oryginalne narzędzie, które umożliwia administratorom zdalne tworzenie, instalowanie i zarządzanie aplikacjami w środowiskach wirtualnych.

Niewielka i mało znana firma Ceedo Technologies zaprezentowała pakiet Ceedo Enterprise do wirtualizacji aplikacji, który nie wymaga wstępnej modyfikacji i tworzenia specjalnych obrazów aplikacji przeznaczonych do strumieniowego dostarczania oprogramowania do komputerów PC. Jest to próba konkurencji z rozwiązaniami oferowanymi przez potentatów w tym segmencie rynku, jak Citrix, VMware i Microsoft.

Tania wirtualizacja aplikacji

Jak zapewniają przedstawiciele producenta, Ceedo Enterprise to efektywne pod względem kosztów rozwiązanie, które może znaleźć zastosowanie w różnych scenariuszach wdrożeń, takich jak przenoszenie aplikacji, zdalne nimi zarządzanie, wspomaganie ciągłości ich działania lub szybkie odtwarzanie funkcjonalności w wypadku poważnych awarii. "Rozwiązanie Ceedo umożliwia przekazanie środowiska roboczego standardowych aplikacji Windows do dowolnego komputera PC bez potrzeby instalacji oprogramowania. A później zdalne nim zarządzanie, aktualizację lub modyfikację parametrów i ustawień aplikacji" - mówi Opher Dubrovsky, wiceprezes Ceedo Technologies.

Moduł Setup Virtualization Engine, w który wyposażone jest oprogramowanie, ma podobną funkcjonalność, ale wykorzystuje inną technologię niż narzędzia do wirtualizacji aplikacji oferowane przez znanych producentów. Przede wszystkim nie wymaga ona wstępnej modyfikacji aplikacji i ich przystosowania do wirtualizacji, co pozwala na szybkie i łatwe ich wdrożenie. Klasyczne systemy wirtualizacyjne wymagają przygotowania specjalnego obrazu aplikacji, który dopiero później może być wykorzystany do uruchomienia w komputerze PC, bez potrzeby wcześniejszej instalacji odpowiedniego programu. Tego typu proces często wymaga ręcznej pracy zajmującej w wypadku niektórych aplikacji nawet kilka dni.

Jak twierdzi Opher Dubrovsky, technologia opracowana przez Ceedo Technologies umożliwia jego automatyzację. Wystarczy uruchomić standardowy proces dołączania aplikacji do pakietu zwirtualizowanych programów, a Setup Virtualization Engine dokonuje niezbędnych modyfikacji i automatyzuje proces dostarczania programu do komputerów PC. Ceedo Technologies stara się też zwrócić uwagę klientów oferując atrakcyjną cenę, nawet pięciokrotnie niższą niż oprogramowania Citrix XenApp lub VMware Thinstall.

Cena i innowacyjność to nie wszystko

Laura Hansen, analityk z Info-Tech Research Group uważa, że rzeczywiście technologia zaprezentowana przez Ceedo jest nowa i innowacyjna. "Praktycznie wszystkie dostępne na rynku rozwiązania tego typu wymagają wcześniejszego przygotowania specjalnych obrazów aplikacji, np. przez dodanie małej, okrojonej wersji systemu OS do oprogramowania, które ma być zdalnie dostarczane metodą strumieniową. Eliminacja tego procesu niewątpliwie umożliwia zmniejszenie kosztów związanych z zarządzaniem aplikacjami" - mówi.

Ale próba konkurowania z Citrix, VMware lub Microsoft przez tak małą firmę wydaje się z góry skazana na niepowodzenie. Dobrym rozwiązaniem byłoby oczywiście nawiązanie współpracy z którymś z potentatów, ale może to być trudne biorąc pod uwagę, że VMware całkiem niedawno zainwestowała w zakup Thinstall, a Microsoft w SoftGrid, producentów oprogramowania o podobnej funkcjonalności.

W wypadku dużych firm lub korporacji oferta Ceedo Technologies ma dodatkową wadę - nie jest to kompletny system do zarządzania środowiskiem wirtualnym, a więc zarówno aplikacjami, jak i sprzętem. Citrix, Microsoft i VMware dostarczają rozwiązania integrujące wszystkie te elementy. Oznacza to, że wdrażając tego typu system można skorzystać z jednolitej, kompletnej oferty i wsparcia jednego producenta.

Jeśli jednak budżet IT jest silnie ograniczony, to warto zwrócić uwagę na Ceedo Enterprise, bo oprogramowanie to pod względem technicznym nie ustępuje, a nawet przewyższa ofertę potentatów, a jest znacznie tańsze.


TOP 200