Pomiary sieci Wi-Fi - narzędzia mobilne

Gdy sieci bezprzewodowe Wi-Fi raczkowały, narzędzia przeznaczone do przeprowadzania ich pomiarów były dość proste. Ograniczały się do możliwości przemieszczania z komputerem przenośnym po określonym terenie w poszukiwaniu źródeł sygnału oraz jego poziomu. Obecnie dostępne są narzędzia analizujące i mapujące sieć Wi-Fi w postaci aplikacji mobilnych, które mogą zostać uruchomione na smartfonie lub tablecie z systemem Android. Pozwala to stworzyć mapę zasięgu Wi-Fi z wykorzystaniem małego i lekkiego urządzenia.

W przeprowadzonym teście sprawdziliśmy kilka mobilnych narzędzi do pomiarów sieci. Przetestowaliśmy Fluke Networks AirMagnet AirMapper, WolfWiFi Pro (Enterprising Apps) oraz Ekahau Mobile Survey.

WolfWiFi Pro jest najtańszym produktem w zestawieniu, ale nie oferuje eksportu danych do dalszej analizy przez zaawansowane aplikacje, dedykowane przykładowo komputerom przenośnym. Jeżeli planujesz zakup lub posiadasz rozwiązanie dla komputera przenośnego - typowo oferujące więcej opcji i funkcjonalności niż mobilna aplikacja - należy rozważyć zakup oprogramowania AirMagnet lub Ekahau. Jeżeli pomiar przepływności jest ważny w danej sieci, AirMagnet oferuje dodatkowe możliwości badania tego parametru. Ekahau Mobile Survey jest z kolei świetnym rozwiązaniem do testów i skanowania mobilnego, ale jest najdroższe ze wszystkich trzech propozycji. Mimo wszystko oferuje znacznie lepsze wsparcie dla pomiarów przeprowadzanych na wielu poziomach budynków, elastyczny eksport oraz import, a także zawiera kilka dodatkowych użytecznych narzędzi do testowania i monitorowania stanu sieci.

Pomimo faktu, że mobilne aplikacje są świetne do wstępnej analizy Wi-Fi, warto pamiętać, że żadna z nich nie umożliwia pomiaru wartości SNR (signal-to-noise-ratio). Platformy Android nie udostępniają poziomu szumów RF. To jest jeden z największych problemów i powód do zastanowienia się nad innym typem analizatora Wi-Fi.

AirMagnet AirMapper

AirMagnet AirMapper firmy Fluke Networks to aplikacja dedykowana badaniu sieci Wi-Fi dla urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Android, wspierająca częstotliwość 2,4 GHz oraz 5 GHz. Oprogramowanie stanowi ubogą wersję bazującej na systemie Windows aplikacji AirMagnet Survey. Ograniczona funkcjonalnością wersja demonstracyjna oferowana jest zupełnie za darmo. Aplikacja w wersji PRO została wyceniona na 199 dolarów. Obie wersje są dostępne do pobrania ze strony internetowej AirMagnet.

Wersja demo pozwala na badanie sieci z odczytem siły sygnału oraz pokazuje zasięg sieci Wi-Fi na mapie. Ograniczenia sprowadzają się do zapisu wyłącznie jednego projektu. Wyłączona jest także opcja eksportu danych i raportowania. W wersji PRO wszystkie funkcje są odblokowane, a dodatkowo otrzymujesz możliwość zbadania wydajności sieci ze wskazaniem uzyskanych danych o prędkości na mapie.

Po pierwszym uruchomieniu AirMappera użytkownika wita niewielki przewodnik po głównych funkcjach oprogramowania. Następnie zostanie on przeniesiony do głównej strony, gdzie może utworzyć nowy projekt lub otworzyć projekt już istniejący. W górnym prawym rogu ekranu aplikacji pojawia się niewielkie okno z krótką podpowiedzią dotyczącą wykorzystywanej funkcji i skrótem do pomocy. Powyższa pomoc pojawi się także w różnych miejscach aplikacji, oferując użyteczne informacje dotyczące określonych funkcji oraz ustawień. Gdy użytkownik tworzy nowy projekt, musi wybrać obraz ze schematem piętra lub zrobić zdjęcie planu piętra, a następnie wykalibrować poprzez wybór odpowiednich długości na mapie i wprowadzeniu ich wartości. Niestety jest ograniczenie do planu jednego piętra, więc należy stworzyć niezależne projekty dla środowiska badań zawierającego kilka pięter.


TOP 200