Pomagamy wprowadzać firmy w przyszłość

Od 11 lat wspieracie firmy w Polsce w ich transformacji. Jak w ciągu dekady zmieniało się w organizacjach spojrzenie na technologię i jej miejsce w firmach?

Cezary Wieczorek, wiceprezes Cloudware Polska

Od 11 lat wspieracie firmy w Polsce w ich transformacji. Jak w ciągu dekady zmieniało się w organizacjach spojrzenie na technologię i jej miejsce w firmach?

Dość szybko minęła dekada, podczas której nastąpiło wiele zmian. Przede wszystkim IT nabrało nowego wymiaru. Technologie bardzo się rozwinęły, a samo IT podzieliło się na wiele dziedzin, takich jak bezpieczeństwo czy sztuczna inteligencja, w których z kolei możliwe jest wyodrębnienie węższych specjalizacji. Można wręcz mówić o granulacji specjalizacji. Przede wszystkim jednak technologia nabrała znaczenia w firmach i zmieniło się jej postrzeganie. Nastąpiła integracja technologii i biznesu. Dekadę temu nowe technologie były traktowane przez zarządy firm jako rodzaj drogich zabawek dla informatyków. Obecnie jest inaczej, zaś IT bardzo zbliżyło się do zarządu, w którym zasiadają często ludzie dobrze znający się na technologii. Firmy coraz bardziej zdają sobie teraz sprawę z faktu, że w zasadzie nie da się funkcjonować bez zaawansowanych narzędzi, które przestały być dla nich jedynie kosztem ponoszonym w niewiadomym celu, a stały się konieczną inwestycją. Bez technologii dziś coraz trudniej jest zarabiać.

Przy tak dynamicznych zmianach coraz trudniej też o kompetentnych specjalistów.

Zmagamy się z tym problemem na co dzień, ponieważ naszym klientom dostarczamy nie tylko rozwiązania technologiczne, ale także pomoc zewnętrznych ekspertów. Uważam, że brakuje fachowców, bo szwankuje system nauki w tym zakresie. Edukacja w szkole nie wystarczy, choć program nauczania jest coraz bliższy potrzebom rynku. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest inwestycja w młodych ludzi. Skoro trudno znaleźć fachowców, to trzeba samemu ich wyszkolić. Zajmie to może nawet rok, ale zaprocentuje w przyszłości. Nie należy bać się takiego kroku, bo za rok będziemy mieć już fachowców. Wdrażanie i adaptacja nowych technologii też nie dzieją się na bieżąco i wymagają czasu. Tak samo jest ze specjalistami. Firmy muszą pamiętać, że nie tylko w technologię należy inwestować, ale także w ludzi. Bez tego nie będzie specjalistów.

Niektóre nowe technologie wchodzą na rynek bardzo szybko, ale te duże, kluczowe, zdają się trwać. Chmura jest przecież rozwiązaniem znanym od lat, ale to w ostatnim czasie wzrosło jej znaczenie.

To prawda. Najlepszym przykładem jest nasza firma, która powstała ponad dekadę temu i już wtedy w nazwę Cloudware została wpisana właśnie ta technologia. Obecnie bardziej skupiamy się na tym, żeby pomóc stworzyć chmurę firmom w różnych konfiguracjach, a nie dostarczać im gotową usługę. To również pokazuje, jak ewoluowało podejście do technologii i jej wykorzystanie. Rozwiązania migracji do chmury nie przeminą, są już na tyle wkomponowane w świat technologiczny, że będą się rozwijać, obejmować inne branże.

Hasło transformacji cyfrowej zdominowało dziś biznesowy dyskurs na rynku. Firmy, mając świadomość wagi technologii w budowaniu i utrzymaniu biznesu, na potęgę zbroją się technologicznie. Czy robią to właściwie? Czy są w stanie same odpowiednio dobrać narzędzia do cyfrowej zmiany?

Technologiczny wyścig zbrojeń nadal będzie trwał, ale na szczęście teraz firmy podchodzą bardziej przemyślanie do tego typu inwestycji. Dziś to już nie jest kupowanie wszystkiego, co nowe. Poza tym jest wiele przykładów inwestycji technologicznych, które się nie sprawdziły. Jeśli firma kupiła zaawansowany program do wykrywania nadużyć finansowych, ale nie miała dobrej jakości danych, to nawet najlepiej napisane modele ryzyka nie będą w stanie zadziałać. Dlatego trzeba patrzeć całościowo na firmę i IT. Obecnie firmy są już tego świadome i zamawiają usługi, które pozwolą im dopasować technologię do własnego biznesu.

Jak tworzyć mapę cyfrowych zmian w organizacji? Czy są na to proste przepisy? Jestem dziś tu, skorzystam z rozwiązania X i będę jutro u celu?

W każdej firmie musi być ktoś odpowiedzialny za cyfryzację, ale nawet wiceprezes ds. IT może mieć również inne zadania. Widzimy, że w wielu firmach powstały działy odpowiedzialne za architekturę IT. To ludzie, którzy wiedzą, co mają, jak to działa i jak to jest połączone. Oni są idealnym łącznikiem między biznesem a IT, bo rozumieją biznes i potrafią go przełożyć na dostępną technologię i, co ważne, przyjęte standardy.

Oczywiście są też firmy o nieco mniejszej świadomości zarządzania IT, gdzie nie ma tego typu architektów. Ostatnio w jednej z firm z branży przemysłowej zaczęliśmy modernizację infrastruktury pamięci masowej, opierając się na rozwiązaniu z rodziny IBM Storage for Hybrid Cloud, takim jak Spectrum Virtualize (wirtualizator przestrzeni dyskowych) oraz macierze dyskowe IBM FlashStorage. Z uwagi na duże obciążenie własnego zespołu, poprosili nas o wykonanie analizy środowiska z uwzględnieniem hybrydyzacji i migracji do chmury. W tego typu firmach zaczynamy od konsultingu, w innych, które wiedzą, co i jak chcą zmienić, od wdrożenia. Ale nawet w takich przypadkach nie jest to tylko sama sprzedaż technologii. Zwykle ten proces jest otwarty i bardzo często proponujemy zmiany, które klient akceptuje, bo uznaje, że będą korzystniejsze dla jego biznesu. Nasza rola nie kończy się na samym dostarczeniu technologii, stajemy się partnerem, który wspiera firmę w rozwoju.

W jaki sposób Cloudware prowadzi projekty cyfryzacyjne w organizacjach? Jak wygląda ścieżka wdrożenia?

Jesteśmy producentem oprogramowania, ale także integratorem najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Mamy sprawdzonych partnerów, takich jak IBM, i wiemy, które ich rozwiązania sprawdzą się u naszych klientów, bo już wielokrotnie je wdrażaliśmy. Mówię tu np. o IBM Storage for Hybrid Cloud – to zestaw rozwiązań bardzo cenionych na rynku. Nasze doświadczenie i odpowiedni partnerzy technologiczni budują zaufanie u klienta, a to ułatwia współpracę.

Do niedawna każde zdanie zaczynało się od słowa „chmura”. Dziś, po okresie edukacji i okrzepnięcia technologicznego, coraz częściej firmy zdają się skłaniać do rozwiązań hybrydowych…

Organizacje nauczyły się korzystać z chmury, której przewaga polega obecnie na granularności, co oznacza, że można migrować tylko wybrane usługi, a nie całą firmę. Szczerze mówiąc, to mało jest pozytywnych przykładów firm, które całościowo przeniosły się do chmury. Takie całkowite rozwiązanie może mieć sens np. w przypadku start-upów, gdzie może nie opłacać się zatrudniać specjalistów IT. W migracji do chmury nie chodzi też obecnie o pełne przejście, które może nie opłacać się z wielu powodów, np. prawnych czy finansowych. Chodzi o to, żeby korzystać z tych usług, w których faktycznie nie mamy kompetencji i lepiej jest użyć gotowego rozwiązania albo coś szybko przetestować. Chmura sprawdza się w przypadku innowacji, jest idealna jako jedna z technologii dostarczania usług IT firmie, pozwala też szybko redefiniować biznes w kategoriach IT. Z kolei przeniesienie baz danych do chmury może nie być korzystne, bo w końcu one przecież trafią na komputery, które obsługują ludzie, co może okazać się droższym rozwiązaniem niż przechowywanie danych na serwerach firmy w biurze. Dlatego kluczowa jest hybrydowość, która umożliwia płynne korzystanie z chmury i zasobów własnych. My właśnie pomagamy budować głównie hybrydową chmurę, która pozwoli wprowadzić firmę technologicznie w przyszłość, aby móc czerpać wszystko, co najlepsze z technologii.

Co w najbliższych latach może wydarzyć się na rynku technologii? Czy można pokusić się o wskazanie najważniejszych trendów?

Wszystko, co nas otacza, generuje ogromne ilości danych. Firmy muszą z tym natłokiem danych przetrwać. A to wymaga inwestycji w większe dyski czy pamięci masowe, pojemniejszą pamięć flash. Na szczęście producenci urządzeń nadążają za tymi potrzebami. Ważne też, żeby dane odpowiednio przechowywać – bezpiecznie, w sposób zorganizowany. Dane muszą być nie tylko dostępne, ale i mobilne, czyli łatwe do przeniesienia. To wyzwania, których będzie coraz więcej, choćby ze względu na rosnący roz¬miar danych do archiwizowania i zabezpieczania. Patrząc na ostatni rok oraz na perspektywę najbliższych lat, widzimy zdecydowanie rosnący trend w obszarze rozwiązań do budowania hybrydowych pamięci masowych, co potwierdza ogromne zainteresowanie technologiami z rodziny IBM Storage for Hybrid Cloud.


Pomagamy wprowadzać firmy w przyszłość


Posłuchaj podcastu z Cezarym Wieczorkiem, wiceprezesem Cloudware Polska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200