Polsoft szuka klientów poza sektorem bankowym

Projekty Bankowe Polsoft, firma od ponad dziesięciu lat związana z obsługą informatyczną sektora finansowego, liczy, że uda jej się namówić do współpracy przedsiębiorstwa z innych branż.

Projekty Bankowe Polsoft, firma od ponad dziesięciu lat związana z obsługą informatyczną sektora finansowego, liczy, że uda jej się namówić do współpracy przedsiębiorstwa z innych branż.

Sprzedaż narzędzi analitycznych i hurtowni danych dla przemysłu i administracji, w połączeniu z dochodami z informatyzacji banków i biur maklerskich, mają zaowocować wzrostem przychodów, sięgającym nawet 30%. Tak przynajmniej ocenia potencjał firmy Dariusz Maik, prezes poznańskiej spółki, która zakończyła 2001 r. przychodami w wysokości 26 mln zł. "W ubiegłym roku zanotowaliśmy wzrost przychodów bliski 50%. Ten rok będzie jednak trudniejszy dla branży" - mówi Dariusz Maik.

Pomimo planów pozyskania klientów spoza rynku finansowego, gros przychodów Polsoftu w 2002 r. będzie nadal pochodzić ze współpracy z bankami.

Należący do irlandzkiej grupy finansowej Bank Zachodni WBK - największy klient, a zarazem większościowy udziałowiec Polsoftu - jest w trakcie wdrożenia nowego systemu bankowości korporacyjnej Cobalt. Wsparcie właściciela powinno okazać się przydatne także w promocji Cobalta za granicą. Czy jednak w sytuacji, gdy najbogatsze i najodważniej inwestujące w IT krajowe instytucje finansowe mają już za sobą wdrożenia kluczowych aplikacji, jest miejsce dla jeszcze jednego systemu? "Wiele banków korzysta równocześnie z kilku systemów, chcąc zapewnić klientom wybór najbardziej odpowiadającej im technologii" - twierdzi Dariusz Maik, dając za przykład Grupę BRE.

Polsoft zamierza wystartować w kilku od dawna oczekiwanych przetargach na systemy dla banków państwowych. Zaoferuje system Globus, greckiej firmy Temenos. Atutem ma być budowane przez Polsoft centrum kompetencyjne dla systemów ICBS i Globus. Będzie ono świadczyć usługi m.in. w zakresie dostosowania systemów do zmian prawnych. Poznańska firma wiąże spore nadzieje także z innym produktem - systemem DiMon, rejestrującym informacje, które muszą być przekazywane przez banki Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej w ramach przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

Klucze do systemu
  • System Cobalt składa się z części centralnej, pracującej w banku, i aplikacji klienckiej. Prace nad Cobaltem trwały rok. Dla banku zbudowano go z wykorzystaniem IBM WebSphere 4.0 i DB2. Aplikacja użytkownika korzysta z bazy MSDE. Cobalt umożliwia pracę offline - transakcje zapisane w lokalnej bazie są synchronizowane dopiero podczas połączenia.

  • System korzysta z architektury klucza publicznego. Do autoryzacji służą czytniki i karty GemPlus. Użytkownicy składają podpisy cyfrowe za pomocą kluczy zapisanych na kartach. Mogą również "podpisywać się" za pośrednictwem WAP i przeglądarki. Informacje wymieniane między klientem a bankiem są szyfrowane. Do nawiązywania połączenia wykorzystywana jest para kluczy - prywatny i publiczny o długości 1024 bitów. Transmisja SSL jest szyfrowana przy użyciu klucza 128-bitowego.

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200