Polskie zwycięstwo w Fast 50

W dorocznym rankingu Deloitte Fast 50, klasyfikującym najszybciej rozwijające się firmy technologiczne w Europie Środkowej, pierwsze miejsce zajął Merlin - polski sklep internetowy.

W ciągu ostatnich pięciu lat odnotował wzrost przychodów ze sprzedaży urządzeń elektronicznych o 3.542%. Ubiegłoroczny zwycięzca rankingu, czeski operator telekomunikacyjny Aliatel zajął na poziomie regionalnym czwarte miejsce, przy wzroście przychodów 1.253% w skali pięcioletniej. W pierwszej piątce znalazły się także firmy tworzące oprogramowanie: Mimoza Communications z Węgier, Logos z Czech i Elas ze Słowacji.

Aby znaleźć się w rankingu Fast 50, firmy muszą działać od co najmniej pięciu lat i osiągać przychody na poziomie 50 tys. euro w pierwszym roku analizowanego okresu oraz posiadać centralę w Europie Środkowej.

Zobacz również:

  • Deloitte: pracownicy są bardziej produktywni podczas pandemii

"Przeglądając wyniki rankingu oczywisty jest fakt, że firmy są w stanie łączyć dwa obszary, które wydają się sprzeczne: duży wzrost i utrzymanie zyskowności. Zdrowy rozsądek mówi, że szybki wzrost ma zawsze miejsce kosztem czegoś. Okazuje się jednak, że strategia zyskowności i szybkiego wzrostu działa mimo wszystko. Warto się nią dzielić, szczególnie z tymi, którzy mówią, że się nie da - bo podatki, bo biurokracja" - powiedział Maciej Majewski, partner zarządzający w dziale doradztwa gospodarczego Deloitte.

W nowej kategorii, Rising Stars, obejmującej firmy, które działają od niedawna (3 do 5 lat) ale szybko wyrobiły sobie dobrą pozycję na rynku, zwyciężyła węgierska spółka Assocom, zajmująca się sprzętem komputerowym i urządzeniami peryferyjnymi. W pierwszej piątce znalazły się także polskie internetowe biuro podróży Travelplanet, węgierska firma Solvo Biotechnology, słowacka Profesia i czeska Aaron Group.

"Czasy naiwnych wskaźników ery dot.com odeszły w przeszłość. Jesteśmy teraz w epoce realnego pomiaru rozwoju marketingu i sprzedaży. Firmy technologiczne wiedzą, że żaden inwestor nie zainteresuje się nimi wyłącznie ze względu na charakter prowadzonej działalności - konieczne jest generowanie zysków" - stwierdził Jiri Polak, koordynator rankingu Fast 50 na region Europy Środkowej.

Firmy z rankingu Fast 50 to głównie spółki opracowujące lub wytwarzające autorskie technologie lub prowadzące prace badawczo-rozwojowe. Większość z nich działa w sektorze informatycznym, ponad połowa zajmuje się oprogramowaniem (56%), 27% pracuje na aplikacjach internetowych. 11% to firmy komunikacyjne i sieciowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200