Polskie szkoły wśród najbardziej innowacyjnych na świecie

W Waszyngtonie odbył się kongres Microsoft 2011 Partners in Learning Global Forum. Aż dwie polskie szkoły dołączyły do elitarnego grona 100 najbardziej innowacyjnych szkół na świecie, otrzymując certyfikaty Mentor i Pathfinder School.

Podczas uroczystej gali wieńczącej tegoroczną edycję programu ogłoszono listę 33 szkół certyfikowanych jako Microsoft Mentor School oraz 67 szkół, które uzyskały tytuł Microsoft Pathfinder School. W prestiżowej grupie najbardziej innowacyjnych szkół na świecie znalazły się w tym roku dwie polskie szkoły: Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego z Nowego Tomyśla zostało wyróżnione tytułem Mentor Szchool, a Zespół Szkół Technicznych z Radomia tytułem Pathfinder School. Obie szkoły od lat wdrażają z powodzeniem technologie informatyczne i komunikacyjne, przygotowując i wspierając w ten sposób młodzież do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym oraz zwiększając szanse młodych ludzi na polskim i międzynarodowym rynku pracy. Placówki weszły do programu kilka lat temu dzięki projektowi Innowacyjny Nauczyciel i Innowacyjna Szkoła.

Microsoft ogłosił również nowe, pięcioletnie partnerstwo z British Council, międzynarodową organizacją na rzecz szans edukacyjnych i relacji kulturalnych. Partnerstwo to połączy zasoby firmy Microsoft i British Council, aby promować wykorzystanie technologii informatyczno-komunikacyjnych do innowacyjnych praktyk w nauczaniu i uczeniu się. Microsoft i British Council przeznaczyły po 1 mln dolarów na pierwszy projekt, który przewiduje zbudowanie 80 cyfrowych węzłów w szkołach w Etiopii, Ghanie, Kenii, Nigerii, Tanzanii i Ugandzie z wykorzystaniem narzędzia Windows MultiPoint Server.

W ramach programu Microsoft Partners in Learning, zakończyła się też kolejna krajowa edycja konkursu Innowacyjny Nauczyciel i Innowacyjna Szkoła. W tegorocznej polskiej edycji konkursu wzięło udział 100 projektów realizowanych przez nauczycieli i uczniów, przy wykorzystaniu technologii informatycznych i komunikacyjnych. I miejsce w kategorii Innowacyjny Nauczyciel 2011 roku zajął Krzysztof Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. I Armii Wojska Polskiego w Choszcznie, z projektem pt.: "Podróż dookoła świata". Innowacyjną Szkołą 2011 została natomiast Szkoła Podstawowa nr 130 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200