Polskie platformy z PowerPC?

Motorola Computer Group rozpoczęła sprzedaż komputerów osobistych wykonanych w architekturze RISC z procesorami PowerPC, zgodnych za standardem PowerOpen, zdefiniowanym przez Motorolę, IBM i Apple.

Motorola Computer Group rozpoczęła sprzedaż komputerów osobistych wykonanych w architekturze RISC z procesorami PowerPC, zgodnych za standardem PowerOpen, zdefiniowanym przez Motorolę, IBM i Apple.

Firma poinformowała także o sprzedaży płyt głównych z procesorami MPC603/66 MHz i MPC604/100 MHz w sieci OEM (Original Equipment Manufacturer) producentów wyrobów finalnych. Wkrótce rozpocznie także sprzedaż płyt z procesorem MPC620.

Krakowska firma Comex, według zapowiedzi prezesa Jarosława Króla, rozpocznie produkcję komputerów na bazie podzespołów Motoroli już w lutym tego roku. Komputery wytwarzane przez Comex będą pracowały pod kontrolą systemu operacyjnego MS Windows NT w wersji dla PowerPC. Comex, OEM Microsoftu w dziedzinie systemów operacyjnych MS-DOS i Windows 3.xx, prowadzi aktualnie negocjacje nad rozszerzeniem współpracy równeż na Windows NT dla PowerPC. W przypadku pomyślnego zakończenia rozmów, Comex uzyska prawo i otrzyma narzędzia do samodzielnej generacji kodu Windows NT for PowerPC. Jarosław Król szacuje, że ceny komputerów (o podobnej konfiguracji) wytwarzane w kraju mogą być do 40% niższe od cen komputerów oryginalnych, wytwarzanych przez Motorolę. Prezentację wytwarzanych przez Comex komputerów zapowiedziano na najbliższe targi Infosystem w Poznaniu.

Drugą krakowską firmą, która zapowiedziała produkcję komputerów z PowerPC jest Commpol. Komputer Commpolu, według dyerwktora Jerzego Baranowskiego, ma się pojawić na ryneku w końcu lutego tego roku. Ma on być szybszy od Pentium. Systemy operacyjne brane pod uwagę przez Commpol to AIX v. 4.1 oraz Windows NT w wersji na PowerPC. Jerzy Baranowski przewiduje, że komputery produkowane w jego firmie będą o połowę tańsze od oryginalnych maszyn Motoroli.

Do produkcji komputerów z procesorem PowerPC przymierza się także JTT. Firma rozpoczęła współpracę z Motorolą i - jak zapowiedział Ireneusz Broda z JTT - niebawem będzie można kupić komputer ADAX PowerPC.

Drugi polski komputerowy gigant, nowosądecki Optimus, na razie bada chłonność polskiego rynku. Optimus nie wylkucza montażu RISC-owych komputerów PC zgodnych z PReP z zastosowaniem podzespołów Motoroli.

Nowa seria komputerów z procesorami PowerPC została nazwana przez Motorolę PowerStack. Obecnie zawiera w grupy, oparte na procesorach MPC603/66 MHz i MPC604/100 MHz.

Obie grupy komputerów mogą być wyposażone w zwiększoną liczbę gniazd PCI i ISA oraz zamontowane w obudowie typu miniwieża (MT603-66 i MT604-100).

Ponadto wykorzystanie obudowy modułowej, znanej z serii 900 komputerów Motoroli, umożliwia dowolne rozszerzenie podsystemu we/wy (modele E603-66 i E604-100).

Chociaż komputery zgodne ze specyfikacją PowerOpen będą mogły pracować pod kontrolą wielu systemów operacyjnych: AIX, Win.NT, Win. 95, S/390, Mac. System 7, OS/400, VMS, NetWare, OS/2, Solaris, HP-UX itd., to jednak obecnie najczęściej rozważane są systemy AIX v. 4.1 oraz beta-wersja Windows NT w wydaniu na PowerPC - prawdopodobnie ze względu na liczbę dostępnych aplikacji.

Ostatni duży kontrakt firmy, to zamówienie na 3 mln procesorów PowerPC dla General Motors. Będą one instalowane w komputerach pokładowych samochodów wytwarzanych przez GM. W układach sterujących przy tego typu zastosowaniach, procesory pracują w systemach operacyjnych czasu rzeczywistego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200