Polskie firmy wewnątrz sieci

Wewnętrzne korporacyjne sieci budzą coraz większe zainteresowanie polskich informatyków pracujących w dużych i średnich przedsiębiorstwach.

Wewnętrzne korporacyjne sieci budzą coraz większe zainteresowanie polskich informatyków pracujących w dużych i średnich przedsiębiorstwach.

Jak twierdzi Tomasz Ryś z firmy Clico, krakowskiego dystrybutora oprogramowania internetowego, jeżeli firma decyduje się na podłączenie do Internetu, najczęściej jednocześnie rozważa instalację wewnętrznej sieci WWW . Jego zdaniem, w niektórych przypadkach klienci zainteresowani są wyłącznie intranetem. Obecnie Clico instaluje sieć korporacyjną w krakowskich zakładach Polfa.

Coopers & Lybrand Poland, polskie przedstawicielstwo międzynarodowej firmy doradczej, zatrudniającej ok. 250 osób ma od pewnego czasu własną stronę WWW w Internecie. Wojciech Kalisiak z departamentu informatyki Coopers & Lybrand Poland twierdzi, że jego firma raczej nie zdecyduje się na tworzenie własnej sieci intranet. "Do komunikacji w firmie w zupełności wystarcza wdrażany właśnie system Lotus Notes. Jest to decyzja na szczeblu całej korporacji. Prawdopodobnie wkrótce będzie wdrożona najnowsza wersja Lotus Notes 4.0" - mówi Wojciech Kalisiak.

Prawdziwym entuzjastą intranetów jest Maciej Krzyszkowski, informatyk z gdyńskiej firmy Doradca Consultants Ltd.

"Jesteśmy właśnie w trakcie budowania sieci WWW przeznaczonej wyłącznie dla pracowników firmy. Początkowo rozwiązanie to oparliśmy o shareware'owy serwer WWW EMWAC dla Windows NT. Obecnie przechodzimy na Internet Information Server (IIS) Microsoftu" - mówi Maciej Krzyszkowski. Intranet w Doradcy jest zabezpieczony przed ingerencją osób spoza firmy przez standardowy mechanizm praw dostępu w IIS. Zdaniem informatyka z Doradcy, jest to w tej chwili najlepsze i najtańsze zabezpieczenie serwera WWW . Do edycji dokumentów na wewnętrznej stronie WWW używa się w gdyńskiej firmie Word Assistant dodatku do popularnego edytora umożliwiającego konwertowanie dokumentów na HTML. "Do obiegu dokumentów w przyszłości zamierzamy używać wyspecjalizowanych aplikacji. Wewnętrzna sieć ma zapewnić przede wszystkim dostęp do baz danych i stanowić archiwum firmowych dokumentów" - twierdzi Maciej Krzyszkowski. - " Trudno wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie, kiedy prawie wszystkie elementy, służące do realizacji tej idei dostaje się za darmo".

"Nie ma potrzeby tworzenia odrębnej sieci wewnętrznej w celu usprawnienia komunikacji w firmie, skoro nawet poczta elektroniczna nie jest w pełni wykorzystywana przez pracowników. Gdybyśmy mieli oddziały w kilku miastach, wtedy z pewnością rozważalibyśmy takie rozwiązanie" - twierdzi Paweł Miasojedow, odpowiedzialny za informatykę w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska, dodając jednocześnie, że w najbliższym czasie firma uruchomi kolejny zewnętrzny serwis internetowy.

"Idea wewnętrznych sieci korporacyjnych wydaje się bardzo interesująca pod warunkiem, że sieć taka zapewniałaby komunikację z użytkownikem, a nie byłaby tylko martwą tablicą ogłoszeniową. Do tego celu niezbędny byłoby stworzenie odpowiednich narzędzi" - twierdzi Zbigniew Chruszczewski, informatyk z Banku Gospodarstwa Krajowego, w którym znajduje się ok. 120 stanowisk komputerowych.

Warszawska firma handlowa Polbita, zatrudniająca ok. 350 osób i mająca 16 hurtowni w całej Polsce również przymierza się do instalacji intranetu. Sieć wewnętrzna Polbity ma być stworzona na potrzeby samej firmy i firm z nią powiązanych. Wdrożenie ma nastąpić latem br. Jak twierdzą przedstawiciele Polbity, intranet oparty na Windows NT, ma zapewnić dostęp do głównych baz danych przede wszystkim w oddziałach firmy.

"Pomysł jest bardzo ciekawy z tym, że musi zostać rozwiązana sprawa bezpieczeństwa danych przesyłanych w takiej sieci. Intranet mógłby bowiem służyć przede wszystkim jako środek przekazywania informacji i w pewnym stopniu również jako platforma pracy grupowej" - uważa Marek Źurowski, odpowiedzialny za informatykę w Krakowskiej Małopolskiej Giełdzie Towarowej S.A. "W przypadku naszej firmy wewnętrzną sieć można byłoby wykorzystywać m.in. do przekazywania ogłoszeń kupna sprzedaży, stale aktualizowanych notowań" - dodaje Marek Źurowski.

Intranet działa już w Telewizji Polskiej S.A. Obecnie jest to dość wierna replika tego, co znajduje się na dostępnych z zewnątrz stron WWW TVP S.A. Chociaż nie został jeszcze w pełni określony pełny zakres zastosowań wewnętrznej sieci, wiadomo, że będzie ona służyła głównie celom informacyjnym, jako źródło danych niezbędnych pracownikom telewizji. "Do sieci zostanie podłącznych kilkaset osób" - twierdzi Bogumił Bartolik, informatyk z Telewizji Polskiej S.A. W przyszłości telewizyjny intranet ma zostać wzbogacony o informacje, których nie ma na zewnętrznej internetowej stronie.

Jeżeli firma decyduje się na podłączenie do Internetu, najczęściej rozważa również instalację wewnętrznej sieci WWW.

Tomasz Ryś, Cliko

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200