Polskie firmy e-commerce zakładają Izbę Gospodarki Elektronicznej

Właściciele firm takich jak Empik.pl, Merlin.pl, Fly.pl, Skąpiec.pl, Nokaut.pl, Euro RTV AGD, Neo24, Komputronik, Imerge, serwisy płatności online PayU, dotpay, Przelewy24 oraz Grupa Allegro, zdecydowali o powołaniu Izby Gospodarki Elektronicznej nazywanej "e-Izbą". Będzie ona reprezentować branżę internetową, start-upy i podmioty z tradycyjnych gałęzi gospodarki świadczące swoje usługi drogą elektroniczną.

Jak tłumaczą założyciele e-Izby, główną motywacją i przyczyną powołania do życia Izby Gospodarki Elektronicznej jest zwiększający się wpływ zmian legislacyjnych na przedsiębiorców działających w Internecie. Komitet Założycielski e-Izby doszedł do wniosku, że najlepszą formą prawną, która zagwarantuje osiągnięcie zakładanych celów będzie właśnie izba gospodarcza. Formuła e-Izby odpowiada szerokiej definicji "e-commerce" zawartej w dyrektywach Unii Europejskiej. Obejmuje ona zarówno handel elektroniczny, usługi świadczone drogą elektroniczną oraz usługi społeczeństwa informacyjnego.

Pomysłodawcy nowej organizacji liczą, że w ramach podejmowanych aktywności krajowych oraz na forum Unii Europejskiej wniosą swoje doświadczenie w celu wypracowywania wyważonych rozwiązań, służących równocześnie interesom przedsiębiorców, konsumentom i instytucjom państwowym. "To inicjatywa o ponadregionalnym charakterze - zaczynamy od profesjonalnego zorganizowania się tutaj w Polsce, ale już mamy wstępnie osiągnięte porozumienia w zakresie współpracy z firmami i organizacjami europejskimi o podobnych celach do naszych" - mówi Grzegorz Wójcik, Prezes Fundacji Rozwoju Gospodarki Elektronicznej, która koordynuje całe przedsięwzięcie. W odróżnieniu od innych izb gospodarczych, e-Izba w znacznej mierze koncentrować się będzie na projektach branżowych o charakterze edukacyjnym i szkoleniowym, w tym grupach merytorycznych, zajmujących się usystematyzowaniem istniejących praktyk oraz wypracowaniem standardów branżowych.

Zobacz również:

  • Amazon do pracowników: roboty was nie zastąpią
  • Oszuści nadal podszywają się pod portal Allegro. Ostrzeżenie NASK

"Powstanie e-Izby stwarza możliwość wymiany doświadczeń zastosowań e-commerce wśród podmiotów z różnych kategorii biznesu. To także cenna inicjatywa dla przedsiębiorców, którzy podejmują swoje pierwsze kroki w tym obszarze. Jesteśmy przekonani, że e-Izba umożliwi budowanie trwałych relacji biznesowych jej członkom. Chętnie podzielimy się wiedzą, którą przez 14 lat budowania i rozwijania empik.com udało nam się zgromadzić" - mówi Michał Grom, Członek Zarządu NFI EM&F, dyrektor ds. e-commerce, członek Komitetu Założycielskiego e-Commerce Polska.

Więcej informacji na temat projektu oraz formularz przystąpienia do Klubu e-Gospodarki można znaleźć na stronie internetowej: www.ecommercepolska.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200