Polskie biuro dwa

Bezpłatną alternatywą dla jedynego, dostępnego dzisiaj w Polsce pakietu aplikacji biurowych Microsoft Office będzie StarOffice.

Bezpłatną alternatywą dla jedynego, dostępnego dzisiaj w Polsce pakietu aplikacji biurowych Microsoft Office będzie StarOffice.

"Polska wersja pakietu StarOffice 5.2 trafi na rynek w maju br." - zapewnia Janusz Naklicki, odpowiedzialny za marketing w Sun Microsystems Polska. Firma nie ukrywa, że zależy jej na bezpośredniej konkurencji na rynku polskim z oprogramowaniem Microsoft Office. Podstawową zaletą pakietu ma być to, że podobnie jak amerykańska wersja będzie on dostępny bezpłatnie - zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i korporacyjnych.

Wstępna wersja

Firma rozpoczęła już testy drugiej wersji beta lokalizowanego pakietu biurowego StarOffice. Pakiet zostanie spolszczony prawie w całości. Ma zawierać spolonizowane: menu, komunikaty i polecenia, czcionki, a także słowniki. Jedynym elementem, który nie będzie zlokalizowany, są pliki pomocy. Według zapewnień Janusza Naklickiego, firma zamierza dostarczyć ich polską wersję w późniejszym terminie. Nie określa jednak terminu. Użytkownicy natomiast otrzymają obszerną, polską instrukcję obsługi pakietu, która będzie dostępna w formacie Adobe Acrobat PDF.

Na dwie platformy

W maju trafi na rynek pakiet przeznaczony dla systemów Windows i Sun Solaris. Nie wiadomo na razie, czy Sun zdecyduje się lokalizować również wersję przeznaczoną dla Linuxa.

W skład pakietu StarOffice wchodzi: edytor tekstów (StarOffice Writer), arkusz kalkulacyjny (StarOffice Calc), aplikacja do tworzenia prezentacji (StarOffice Impress), program graficzny (StarOffice Draw), narzędzie do zarządzania danymi (StarOffice Base), kalendarz (StarOffice Schedule), system pocztowy (StarOffice Mail) i aplikacja umożliwiająca uczestnictwo w grupach tematycznych news (StarOffice Discussion).

Wiosną 2000 r. Sun udostępni oprogramowanie StarOffice Portal, oparte na aplikacjach pakietu biurowego StarOffice. Dzięki wbudowanemu serwerowi WWW umożliwi ono zdalny dostęp do dokumentów na komputerze użytkownika za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Realizować ma również bardziej zaawansowane funkcje umożliwiające np. dostęp do listy dokumentów z poziomu komputerów naręcznych za pośrednictwem telefonów GSM, a także przesyłanie wybranych dokumentów na wskazany numer faksu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200