Polskie PowerPC

Trzy polskie firmy - wrocławski JTT oraz krakowskie Comex i Commpol - będą montowały w swoich komputerach procesor PowerPC. Poczynaniom konkurencji przygląda się nowosądecki Optimus.

Trzy polskie firmy - wrocławski JTT oraz krakowskie Comex i Commpol - będą montowały w swoich komputerach procesor PowerPC. Poczynaniom konkurencji przygląda się nowosądecki Optimus.

Motorola Computer Group poinformowała o rozpoczęciu sprzedaży komputerów osobistych, wykonanych w architekturze RISC z procesorem PowerPC. Firma rozpoczęła także sprzedaż płyt głównych z procesorami MPC603/66 MHz i MPC604/100 MHz w sieci OEM producentów wyrobów finalnych.

Krakowski Comex planuje uruchomienie produkcji komputerów wykorzystujących procesory Power PC pod koniec lutego tego roku. Według zapowiedzi prezesa Jarosława Króla, ceny komputerów wytwarzanych w jego firmie będą o ok. 40% niższe od cen komputerów Motoroli. Prezentację maszyn zapowiedziano na najbliższe targi Infosystem w Poznaniu.

Podobne plany ma druga krakowska firma Commpol. Produkowany przez nią komputer ma być szybszy od Pentium - twierdzi dyrektor Jerzy Baranowski, a jego cena także ma być niższa o ok. 50% w porównaniu z oryginalnymi maszynami Motoroli.

Do produkcji komputerów z procesorem PowerPC przymierza się również JTT. Firma rozpoczęła współpracę z Motorolą i niebawem na rynku mają się pojawić pierwsze komputery ADAX PowerPC - zapowiedział Ireneusz Broda z JTT.

Poczynaniom konkurencji przygląda się Optimus. Firma, według Roberta Konstantego, dyrektora ds. marketingu, bada chłonność polskiego rynku. Decyzja o produkcji komputerów z PowerPC w Nowym Sączu jeszcze nie zapadła. Motorola przekazała do publicznej wiadomości plany budowy płyt głównych do procesorów PowerPC. Za ok. 2 tys. USD można nabyć gotową płytę , schematy obwodów drukowanych oraz spis elementów potrzebnych do jej wykonania. Wykorzystując ten zestaw inne firmy mogą rozpocząć produkcję płyt głównych bez współpracy z Motorolą.


TOP 200