Polski świat ISDN

Ponad dwieście firm korzysta z ISDN. Od niedawna TP S.A. świadczy usługi w połączeniach międzynarodowych.

Ponad dwieście firm korzysta z ISDN. Od niedawna TP S.A. świadczy usługi w połączeniach międzynarodowych.

Telekomunikacja Polska S.A. (TP S.A.) podpisała umowy z operatorami świadczącymi usługi ISDN w Szwajcarii, Belgii, Holandii, Niemczech, Danii i Szwecji. Dzięki temu polscy użytkownicy mogą korzystać z międzynarodowych połączeń ISDN. Podpisana we wrześniu br., przez TPSA z amerykańskim koncernem MCI umożliwia polskim klientom uzyskanie połączeń z USA.

"ISDN zawsze był i jest do tej pory skomplikowanym technicznie rozwiązaniem" - twierdzi Maciej Parasz, pełnomocnik dyrektora TP SA z Wydziału Rozliczeń Międzynarodowych. Aby umożliwić polskim użytkownikom korzystanie z usług cyfrowych trzeba - zdaniem Macieja Parasza - wprowadzić standard sygnalizacji numer 7, po której odbywa się transmisja ISDN. Zapewnienie odpowiednich dróg przesyłu i testy transmisji trwają kilka miesięcy, dlatego też obecnie na podpisanie umów i określenie sposobu rozliczeń z TPSA czeka kilku europejskich operatorów m.in. Utel z Ukrainy, Telecom Italia, France Telecom, British Telecom i LatTelekom z Łotwy. "Jeśli nawet zgłosiłby się do nas teraz operator, dopiero w styczniu przyszłego roku moglibyśmy zacząć prace nad uruchomieniem transmisji" - twierdzi Maciej Parasz.

Alternatywne łącze

Obecnie najwięcej użytkowników ISDN pochodzi z Warszawy i Wielkopolski. "Bez względu na lokalizację punktu przesyłu, cały ruch ISDN kierowany jest przez stolicę" - mówi Maciej Parasz. Ze względu na promocyjny charakter ISDN w Polsce TPSA stara się doradzać swoim klientom, w jakie urządzenia i aplikacje należy się zaopatrzyć, by wykorzystanie usług było jak najefektywniejsze. "Stworzyliśmy nawet listę produktów zgodnych z tworzoną przez nas instalacją" - twierdzi Maciej Parasz.

Większość polskich firm wciąż wykorzystuje ISDN do dublowania stałych linii wykorzystywanych do komunikacji cyfrowej. Kiedy łącze światłowodowe lub komunikacja satelitarna przestanie funkcjonować, jego miejsce zajmuje automatycznie ISDN. Najczęściej polscy użytkownicy wykorzystują ISDN do łączenia sieci lokalnych. "Przy transmisji rzędu 128 Kb/s dla menedżera nie ma znaczenia, czy jego kolega siedzi obok w pokoju, czy w biurze w Jeleniej Górze" - zapewnia Maciej Parasz. Dla Gazety Wyborczej usługi ISDN są jedynym sposobem na zapewnienie transmisji danych między Gdańskiem a Warszawą. W pozostałych oddziałach Gazety w Kielcach, Poznaniu i Łodzi ISDN stanowi alternatywną do łączy cyfrowych formę komunikacji między lokalnymi sieciami, znajdującymi się w różnych regionach Polski. Ponadto część drogi jaką przemierzają korespondencje zagraniczne Gazety odbywa się w ramach usług ISDN.

W pilskiej fabryce Philipsa ISDN wykorzystywany jest wyłącznie do prowadzenia wideokonferencji. W firmie znajduje się jeden terminal wideo, przy użyciu którego pracownicy pilskiej fabryki komunikują się z europejską centralą holenderskiego koncernu. Obecnie - jak twierdzi Andrzej Bakunowicz, informatyk z Philipsa - trwają prace nad połączeniem Warszawy i Piły z siecią WAN, z wykorzystaniem protokołu TCP/IP. Dodaje on, iż firma zainteresowana jest transmisją danych zagranicę, lecz obecnie TPSA jest - według niego - w trakcie realizacji umowy z PTT Netherlands.

Poprzez światłowodowe łącze ISDN w Warszawie uruchomiona jest komunikacja między dwoma siedzibami Biura Maklerskiego Pekao S.A. "Na warszawskim Nowym Świecie prowadzimy działalność maklerską i dane dotyczące transakcji z kilkudziesięciu terminali trafiają do centrali na ulicę Wołoskiej poprzez łącze światłowodowe 2 Mb/s" - mówi Roman Weinfeld, informatyk biura. Według niego często, np. w czasie burzy, przesyłane dane roją się od błędów i wtedy automatycznie uruchamiana jest alternatywna linia ISDN. W przyszłości łączami ISDN zostanie spiętych ponad 100 punktów obsługi klienta biura maklerskiego.


TOP 200