Polski przyczółek

Intel Capital zainwestował w bielską spółkę Wind Telecom, przejmując ponad 12% jej akcji. To kolejna inwestycja Intela w Polsce, po Wirtualnej Polsce i centrum badawczo-rozwojowym w Gdańsku.

Intel Capital zainwestował w bielską spółkę Wind Telecom, przejmując ponad 12% jej akcji. To kolejna inwestycja Intela w Polsce, po Wirtualnej Polsce i centrum badawczo-rozwojowym w Gdańsku.

Intel Capital rozpoczął inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej w 1999 r. Pierwszą było przejęcie mniejszościowego pakietu akcji Wirtualnej Polski, zatrudniającej wówczas zaledwie pięć osób. "Uważaliśmy, że największą barierą w rozwoju Internetu w Polsce pod koniec lat 90. był brak polskiej treści. Fakt ten zniechęcał do korzystania z tego medium. Stąd też decyzja o inwestycji w portal" - opowiada Marcin Hejka, odpowiedzialny w Intel Capital za inwestycje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki. Akcje WP.pl w 2001 r. odkupiła od tego funduszu venture capital Telekomunikacja Polska.

Kapitał na rozwój rynku

Kolejne inwestycje Intel Capital w naszym regionie Europy - dokonane w Czechach i na Węgrzech - także dotyczyły portali. Obecnie Intel interesuje się jednak firmami tworzącymi własne, innowacyjne rozwiązania technologiczne. Po inwestycjach w węgierski LaserBit (szerokopasmowa komunikacja bezprzewodowa), eTel (operator telekomunikacyjny) i RuNet (integracja), Intel Capital przejął połowę nowej emisji akcji (stanowiącej 25% kapitału) firmy Wind Telecom z Bielska-Białej. Pozostałe akcje objął fundusz Renaissance Capital. Wartości transakcji firmy nie chciały ujawnić.

Polski przyczółek

Marcin Hejka odpowiedzialny w Intel Capital za inwestycje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki

"Intel widzi duże perspektywy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza w Polsce. Jesteśmy pewni, że rozszerzenie Unii Europejskiej i spodziewany szybki wzrost polskiej gospodarki spowodują, iż pojawią się kolejne okazje do inwestycji w spółki technologiczne w Polsce. Oceniamy w tej chwili możliwości kilku kolejnych projektów" - mówi Marcin Hejka.

Intel Capital, inwestycyjne ramię Intela, jest największym na świecie funduszem venture capital inwestującym w firmy technologiczne. W sumie firma ta zainwestowała już w ponad 1000 spółek na całym świecie. Inwestycje te mają jednak zawsze ścisły związek z tym, co robi macierzysta korporacja. "Inwestujemy i oferujemy wsparcie firmom technologicznym tworzącym innowacyjne rozwiązania eliminujące wąskie gardła w rozwoju rynku IT. Oczywiście zwrot z inwestycji jest równie ważny ze względu na interes naszych akcjonariuszy" - stwierdza Marcin Hejka.

Intel Capital zostaje zawsze inwestorem mniejszościowym. Firma też zwykle nie inwestuje sama, ale wspólnie z innymi funduszami. "Jesteśmy inwestorem wnoszącym wartość dodaną - dostęp do technologii, wiedzy, nowych rynków. Oferujemy także wsparcie marketingowe. Przedstawiciele innych funduszy wspomagają zaś firmy od strony biznesowej"- opowiadają przedstawiciele Intel Capital w Polsce.

Pomysły z Polski

Polski przyczółek

Igor Bukon prezes zarządu Wind Telecom

Ich zdaniem Polska pozostanie jednym z ważniejszych rynków, na którym Intel będzie inwestować. "Istotny jest fakt, że Intel jest przekonany o wartości polskich inżynierów, a więc i polskich firm technologicznych. Świadczy o tym chociażby wciąż rosnąca grupa naszych inżynierów w Gdańsku" - twierdzi Marcin Hejka. Obecnie 200 specjalistów zatrudnionych w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym odpowiada za rozwój nowej architektury ATCA (Advanced Telecom Compute Architecture) wykorzystywanej w rozwiązaniach telekomunikacyjnych. Jest to jedno z największych - a na pewno największe w Europie - centrum R&D Intela. W 1999 r., kiedy firma ta przejęła ośrodki badawczo-rozwojowe firmy Olicom w Danii i Polsce, w Gdańsku pracowało jedynie ok. 120 osób.

Architekturę ATCA chcą właśnie wykorzystać w swoich produktach przedstawiciele Wind Telecom. "Po inwestycji Intel Capital będziemy ściśle współpracować z gdańskim ośrodkiem" - opowiada Igor Bokun, prezes zarządu Wind Telecom. "Advanced Telecom Computer Architecture to pierwszy krok do wprowadzenia pełnej modalności rozwiązań telekomunikacyjnych. Podobna rewolucja w branży komputerowej dokonała się pod koniec lat 80." - dodaje.

Polski przyczółek

Wyniki Wind Telecom (w mln zł)

Rozwiązania oparte na ATCA mają pomóc operatorom tańszym kosztem rozbudowywać sieci telekomunikacyjne, a zwłaszcza implementować w nich kolejne, wydajniejsze standardy. Jako pierwszy - na tegorocznym Kongresie GSM w Cannes - udostępnienie urządzeń opartych na Advanced Telecom Compute Architecture zadeklarował Siemens. Wind Telecom chce zaoferować własne produkty zgodne z tym standardem pod koniec 2005 r. Firma od początku istnienia stawiała na otwarte standardy. Opracowując własne systemy IVR, jako jedna z nielicznych zdecydowała się pod koniec lat 90. na wykorzystanie VoiceXML. Wówczas większość firm tworzyła rozwiązania tego typu we własnych, zamkniętych językach skryptowych.

Kierunek Wschód

Inwestycja Intel Capital ma pomóc wejść bielskiej spółce na rynki wschodnie - Białorusi, Kazachstanu i Ukrainy, a w dalszej perspektywie także na rynki krajów nadbałtyckich. Firma zamierza oferować własne produkty wyłącznie przez partnerów, w poszukiwaniu których mają pomóc przedstawiciele Intela. Prawdopodobnie pomogą także nawiązać kontakty z przyszłymi klientami.

Trzy podstawowe produkty Wind Telecom, na które zwrócili uwagę przedstawiciele Intel Capital i które mają być sprzedawane poza Polską, to: Contactis Multimodal Services Platform - pakiet usług dla operatorów (w tym serwisy oparte na komunikatach SMS i MMS oraz audiokonferencyjne); ContactCenter Suite - pakiet do budowy centrów wspomagających obsługę klientów oraz rozwiązania z zakresu tzw. bezpieczeństwa publicznego - m.in. systemy wspomagające zarządzanie sytuacjami kryzysowymi. Firma chce także stworzyć nowy produkt - system do inteligentnego zarządzania połączeniami, który ma przeciwdziałać spamowi w sieciach telekomunikacyjnych.

Fundusze pozyskane z inwestycji Intela zostaną przeznaczone także na wdrożenie w Wind Telecom systemów zarządzania projektami (PRINCE 2) i produkcją oprogramowania. Zwiększą one także kapitał obrotowy potrzebny przy realizacji dużych projektów.

Platforma Contactis

Contactis ContactCenter Suite to zintegrowane środowisko do budowy systemów typu contact center z automatycznym kolejkowaniem i dystrybucją rozmów telefonicznych ACD (Automatic Call Distribution), systemem zapowiedzi IVR (Interactive Voice Response), obsługą tzw. kampanii wychodzących, systemem prowadzenia statystyk i raportowania, a także obsługą i dystrybucją poczty elektronicznej, faksów, funkcją call me back i obsługą chat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200