Polski przemysł elektroniczny rośnie w siłę

Pomimo kryzysu spowodowanego pandemią i wojną za naszą wschodnią granicą, polski przemysł elektroniczny może się pochwalić znakomitymi wynikami. Polska jest dzisiaj ważnym graczem szczególnie w tak ważnym segmencie tego rynk, jak produkcja baterii. Jak podaje Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), w branży elektronicznej pracuje obecnie w naszym kraju ponad 62 tysiące osób, które produkują całą gamę produktów, od komputerów po sprzęt elektroniczny i optoelektronikę.

W zeszłym roku polski przemysł elektroniczny wyprodukował ok. 3,36 mln różnego rodzaju urządzeń cyfrowych, 280 tys. telefonów, prawie 4,3 mln odbiorników radiowych i ponad 16 mln telewizorów. Raport opracowany przez PAIH podaje, że obecnie w branży elektronicznej działa w Polsce 150 firm zatrudniających więcej niż 50 pracowników, a wartość eksportu tej branży wzrosła w 2021 roku o 13,4% r/r i wyniosła 98,41 mld zł.

Polski przemysł elektroniczny przeszedł długą drogę od momentu powstania przed drugą wojną światową w latach trzydziestych. Wtedy przemysł ten produkował głównie urządzenia oświetleniowe oraz elektroniczne lampy nadawcze i mikrofalowe. Kolejny przełom nastąpił w latach dziewięćdziesiątych wraz z upadkiem komunizmu. Branża ta stała się przedmiotem zainteresowania wielu zagranicznych firm, które zaczęły coraz częściej gościć na polskim rynku.

Zobacz również:

  • Snowflake Polska świętuje trzecie urodziny
  • Polska na dalekiej pozycji w rankingu cyberbezpieczeństwa

Dziś polski przemysł elektroniczny obejmuje wszystkich dostawców EMS, producentów PCB (płytki drukowane) , dystrybutorów komponentów, producentów i dystrybutorów sprzętu oraz firm inżynieryjnych high-tech. Polska stała się też potentatem w produkcji baterii, które są sprzedawane zarówno na polskim rynku, jak na całym świecie.

Jak podaje PIE (Polski Instytut Ekonomiczny), Polska jest największym w Europie (i piątym co do wielkości na całym świecie) dostawcą litowo-jonowych akumulatorów samochodowych oraz komponentów używanych do ich produkcji. W 2021 r. polski eksport baterii litowo-jonowych stanowił ponad 2% całego eksportu naszego kraju, który zamknął się kwotą ponad 6,5 mld euro.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200