Polski imię bronić

Żaden polski urząd nie zajął się dotąd rejestracją internetowych domen, w których pojawia się słowo "Polska".

Żaden polski urząd nie zajął się dotąd rejestracją internetowych domen, w których pojawia się słowo "Polska".

Podstawowa zasada rejestracji domen, obowiązująca w całym Internecie, daje się streścić - "Kto pierwszy, ten lepszy". Kto pierwszy, zarejestruje więc domeny w rodzaju www.pologne.fr, www.polen.de, www.poland.com, ten będzie miał prawo nimi się posługiwać. Mogą to być reklamy polskich firm (co już się stało z domeną www.polska.com), ale równie dobrze treści szkalujące Polskę czy słynne "polish jokes".

Jak przyznał Władysław Majewski, naczelnik Wydziału Informacji i Mediów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, nikt do tej pory nie zainteresował się tą sprawą. "Sądzę, że tym problemem powinien zająć się jednak Komitet Badań Naukowych" - uważa Władysław Majewski. KBN nie uchyla się od zajęcia się kwestią rejestracji narodowych domen, jednak, jak przyznał Borys Czerniejewski, dyrektor Departamentu Systemów Informatycznych w KBN - "Jest to temat nowy".

"Uważam, że to bardzo dobra inwestycja, która w przyszłości może dać nam znaczne profity. Absolutnie nie ma mowy, żebyśmy komukolwiek odstąpili za darmo naszą domenę. Prowadzimy obecnie rozmowy z innymi firmami, dotyczące wykorzystania naszego serwera" - wyjaśnia Andrzej Hajderek, prezes firmy HDR, która zarejestrowała domenę www.polska.com. Internauci, odwiedzający tę stronę, nie znajdą tam informacji o geografii kraju, liczbie ludności itp. Dowiedzą się za to, ile kosztują pamięci RAM sprowadzane z Tajwanu do Polski.

Obecnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma swoje strony na rządowym serwerze (http://www.ibspan.waw.pl/cir/mszdpi/imszp.html). Znaleźć tam można obszerną bazę archiwalną tekstów wystąpień członków rządu, przeglądy prasy zagranicznej piszącej o Polsce oraz spis połączeń do wszystkich serwisów informacyjnych uruchomionych przez kilkanaście polskich placówek dyplomatycznych rozproszonych po świecie. Z tego serwisu informacyjnego intensywnie korzystają polskie ambasady. Abstrahując od zawartości merytorycznej, układ graficzny stron ministerstwa nie jest, mówiąc łagodnie, najlepszą wizytówką Polski. Jak poinformował Władysław Majewski, MSZ tworzy obecnie nowy własny serwer WWW, który powinien być gotowy w marcu br.

Serwer o Polsce przygotowuje (dostępny na razie "nieoficjalnie" pod adresemhttp://www.polska.pl). Od dawna rolę strony narodowej pełni najstarszy polski serwer WWW uruchomiony na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (http://info.fuw.edu.pl/Poland/home.html).


TOP 200