Polski biznes coraz bardziej optymistyczny

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nastroje przedsiębiorców w Polsce znacząco się poprawiły - wynika z Indeksu Poczucia Bezpieczeństwa Inwestycyjnego Regus. Aż dwie trzecie polskich firm odnotowało wzrost zysków i przychodów.

Indeks tworzony jest na podstawie ankiet przeprowadzonych w 17 tys. firm na całym świecie, w tym w Polsce. W swojej czwartej edycji (kwiecień 2011) Indeks utrzymuje wartość 125 punktów. Wzrósł o 31 punktów od najniższej wartości w kwietniu 2010 o 25 punktów wobec października 2009 r., kiedy przeprowadzono pierwsze badanie.

W Polsce wartość indeksu przekroczyła światową średnią i wyniosła 133 punkty. Aż dwie trzecie firm raportowało wzrost zysków i przychodów.

Firmy przewidują wzrost wydatków w części działów, m. in. w działach marketingu (36% wskazań), sprzedaży (41%), nowych produktów (21%). Aż 81% firm na świecie oczekuje zamrożenia lub zmniejszenia wydatków związanych z nieruchomościami.

Powrót poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego to bardzo dobra wiadomość, podobnie jak fakt, że tak wiele firm ogłasza wzrost przychodów i zysków. Planowane wydatki w obrębie poszczególnych działów wzrosną w 2011 roku, co jest kolejnym potwierdzeniem większego optymizmu w polskim biznesie. Wygląda jednak na to, że firmy inwestują tylko tam, gdzie dostrzec można wyraźne korzyści inwestycyjne, np. w sprzedaż i marketing, natomiast wydatki na nieruchomości będą dalej spadać w 2011 roku. Jest to znacząca zmiana w ciągu ostatnich lat, kiedy połączenie poprawy gospodarczej i wzrostu zatrudnienia spowodowało boom w wydatkach na obiekty komercyjne. Jednak po tym, jak firmy znalazły się w recesji, preferują obecnie rozwiązania minimalizujące ryzyko - komentuje Jarek Pilch z polskiego oddziału firmy Regus.

Większość światowych firm (54%) uważa, że prawdziwa poprawa warunków gospodarczych nastąpi w drugiej połowie bieżącego roku lub w pierwszej połowie przyszłego.

W firmach azjatyckich ponad 60% odnotowało wzrost przychodów i zysków w ciągu ostatniego roku (przy czym odsetek ten wyniósł 72% w Chinach i 67% w Indiach). Niewiele gorzej wypadli w badaniu przedsiębiorcy z Belgii i z Niemiec - odpowiednio 61% i 64% odnotowało wzrost przychodów, a 55% i 54% wzrost zysków.

W znacznie gorszej sytuacji były firmy z Japonii - wzrost przychodów odnotowało tylko 23%. Złe wyniki miały także przedsiębiorstwa hiszpańskie - zaledwie 18% deklaruje wzrost przychodów w ciągu ostatniego roku.

Najbardziej optymistyczni są przedstawiciele firm z Chin, Belgii, Niemiec, Indii, a najmniej - z Hiszpanii. Wielka Brytania, USA, Francja i Holandia skłaniają się raczej ku pesymizmowi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]heygsgroup.com

TOP 200