Polski Standard Płatności - szansa na unifikację płatności mobilnych w Polsce

Być może nie przywykliśmy do tego typu informacji, ale sześć największych polskich banków chce ze sobą dobrowolnie współpracować w celu stworzenia standard mobilnych płatności.

Być może nie przywykliśmy do tego typu informacji, ale sześć największych polskich banków chce ze sobą dobrowolnie współpracować w celu stworzenia w kraju standardu mobilnych płatności.

PKO BP złożyło już wniosek o rejestrację spółki joint venture o nazwie Polski Standard Płatności (PSP). Na jej czele ma stanąć Adam Malicki z PKO BP. Kiedy proces rejestracji dobiegnie końca, zgłoszone zostanie zapytanie do NBP i UOKiK o zgodę na prowadzenie systemu płatności mobilnych. Dopiero po ich uzyskaniu do spółki ma przystąpić jeszcze pięć banków - Alior Bank, Bank Millenium, BZ WBK, ING Bank Śląski, oraz mBank. Każdy z członków obejmie w posiadanie dokładnie 16,67% udziałów Polskiego Standardu Płatności.

Zobacz również:

  • Bank Millennium uznano za najlepiej scyfryzowany bank w Polsce

Adam Malicki, prezes nieistniejącej jeszcze spółki o tym jaką rolę w tworzeniu standardu mobilnych płatności odegra Polski Standard Płatności:

Wraz z powołaniem spółki Polski Standard Płatności kontynuujemy mocno już zaawansowane prace, które pozwolą na wcielenie w życie porozumienia sześciu polskich banków. Liczymy przede wszystkim na to, że wypełnimy przestrzeń zdominowaną obecnie przez gotówkę, ale potencjał rozwoju płatności mobilnych widzimy również w takich obszarach jak płatności w sklepach internetowych czy transakcje person to person."

Głównym zadaniem Polskiego Standardu Płatności ma być powołanie, wspieranie rozwoju, promocja i upowszechnienie nowego standardu.

Z informacji PSP wynika, że kluczowym elementem nowego systemu ma być telefon klienta/użytkownika. To przy jego pomocy akceptowane mają być transakcje. Elementem systemu ma być bowiem instalowana w telefonie mobilna aplikacja generująca kody jednorazowe.

Według planu, już w 18 miesięcy po utworzeniu spółki, część jej kompetencji przejmie Krajowa Izba Rozliczeniowa. To ona ma finalnie odpowiadać za obsługę operacyjną systemu płatności mobilnych. W jej gestii będzie też najprawdopodobniej leżało zapewnienie i utrzymanie infrastruktury teleinformatycznej do realizacji płatności.

Transakcji gotówkowych pewnie - jak zwykle - nie uda się zlikwidować, ale i tak jesteśmy o krok bliżej do utworzenia silnego standardu płatności mobilnych w Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200