Polska zaliczona do czołówki krajów najszybciej akceptujących nowe technologie

W badaniach przeprowadzonych przez specjalistów z Harvard University oraz World Economic Forum uwzględniono 59 państw. Analizy koncentrowały się na dostępności kapitału i niskooprocentowanych kredytów dla nowych firm, zdolności do prowadzenia badań i tworzenia na ich podstawie nowych produktów oraz skłonności przedsiębiorstw do wdrażania nowych technologii.

Według raportu Global Competitiveness Report, przygotowanego przez naukowców z Harvard University oraz World Economic Forum Polska zalicza się do krajów najłatwiej akceptujących nowe technologie. Raport uwzględnił 59 państw i brał pod uwagę trzy wskaźniki: SI (Startup Index), czyli dostępność kapitału i niskooprocentowanych kredytów dla nowych firm; II (Innovation Index), czyli zdolność przedsiębiorstw do prowadzenia badań i tworzenia na ich podstawie nowych produktów oraz TTI (Technology Transfer Index), czyli skłonność przedsiębiorstw do importowania i wdrażania nowych technologii.

Polska znalazła się na szóstej pozycji wśród państw o najwyższym wskaźniku TTI (wyniósł on 1,14). Oznacza to, że nasze firmy bardzo chętnie wykorzystują nowe rozwiązania technologiczne. Dla porównania TTI w USA wyniósł -0,17, a w Japonii - 0,22. Pod tym względem Polska wyprzedziła jeszcze takie kraje jak Niemcy, Wielka Brytania czy Szwajcaria. Najwyższy na świecie indeks TTI ma Singapur.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?
  • Rynek kryptowalut odzyskuje kapitalizację 2 bilionów dolarów. Bitcoin za 43 100 dol.

Wskaźniki SI i II w przypadku Polski były już nieco niższe. SI wynosi - 0,01, a II - 0,64. Jednak nawet te wyniki pozwoliły nam wyprzedzić Japonię, która obecnie może pochwalić się wskaźnikiem SI wynoszącym - 0,21.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200