Polska wśród światowych liderów rynku usług informatycznych

Polska jest jednym z trzech najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej - raport Emerging Europe.

Pexels/Pixabay

Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się cyfrowo krajów Europy, zwłaszcza jeśli chodzi o poziom cyfryzacji usług publlicznych. W sektorze IT pracuje w Polsce ponad pół miliona osób, a wartość jego eksportu wynosi blisko 10 mld euro, co stanowi obecnie 1,7 proc. PKB. W ciągu ostatnich lat (swoje zdziałał zapewne też Brexit) największe światowe firmy, w tym Microsoft, AWS i Google, ogłosiły miliardowe inwestycje w Polsce – otwarcie regionów chmurowych, centrów danych i badawczych oraz siedzib. Nie bez znaczenia jest dostęp do dobrze wykształconych pracowników. Nie są już oni jednak (dużo) tańsi od kolegów z Zachodu, płace w sektorze IT są w Polsce wysokie, i wciąż rosną.

Według raportu Emerging Europe, polski sektor IT jest trzecim pod względem konkurencyjności wśród 23 państw Europy Środkowej i Wschodniej, po Estonii i Litwie. Polska znalazła się wśród pierwszych czterech państw w 11 z 45 branych pod uwagę kategorii i zwyciężyła w kategorii wykształcenia i przygotowania pracowników.

Zobacz również:

  • Sprzedaż zarządzanych usług IT jest coraz bardziej opłacalna
  • Po działaniach regulacyjnych Binance zakłada podmiot w Polsce dla mieszkańców Belgii

„Prężnie rozwijający się ekosystem startupów, rosnąca dostępność finansowania venture capital oraz rządowe programy wsparcia sprawiają, że Polska jest czołową lokalizacją dla startupów" – czytamy w raporcie. Sektor IT w Polsce się rozwija, wyraźnie wzrasta liczba zatrudnionych w nim pracowników, a także ich pensje. Branża informatyczna zatrudnia 525 tys. polskich pracowników, ich średnie wynagrodzenie to 174 proc. średniej płacy krajowej. Emerging Europe zwraca uwagę na dobre wykształcenie i przygotowanie polskich pracowników, w tym rosnącą liczbą studentów (50 tys. w 2019 r. i 68 tys. w 2021 r.) i absolwentów kierunków informatycznych, wysokie oceny uczniów w badaniach edukacyjnych PISA i dobrą znajomość języka angielskiego. Dodano, że w Polsce działa obecnie ponad 3 tys. startupów i ponad 100 inkubatorów i akceleratorów tych biznesów.

Również zestawienie firmy GBS World pokazuje, że Polska jest drugim najbardziej atrakcyjnym rynkiem na świecie dla outsourcingu usług IT (zestawienie za rok 2022). Ex aequo drugie miejsce zajęły Filipiny, pierwsze miejsce zajęły Indie, a trzecie - Egipt i Malezja. Ranking powstał na podstawie wywiadów z menedżerami ponad 380 globalnych firm, które zlecają tego typu usługi. Polska zajęła również pierwsze miejsce wśród krajów preferowanych jako miejsce outsourcingu wsparcia technicznego i znalazła się wśród pierwszych trzech lokalizacji w kategoriach ogólnych usług informatycznych i analizy danych. W kategorii rozwoju oprogramowania w pierwszej dziesiątce znalazły się Polska i Rumunia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200