Polska wprowadzi zmiany w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych

GIODO przypomina, że za rok w życie wchodzi rozporządzenie unijne ujednolicające zasady ochrony i zarządzania danymi osobowymi w krajach Unii Europejskiej. Polska musi dostosować własne prawo do nowych przepisów.

Obowiązująca obecnie dyrektywa powstała w roku 1995, czyli przed upowszechnieniem się dostępu do internetu, przed boomem na media społecznościowe i eksplozją popularności urządzeń mobilnych zapewniających dostęp do internetu. Potrzebne jest więc nowe spojrzenie na przepisy dotyczące ochrony danych osobowych.

I właśnie nad nimi trwają prace. Prawdopodobnie w 2014 roku przyjęte zostanie ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych na poziomie Unii Europejskiej. Wtedy też w Polsce trzeba będzie dostosować prawo wewnętrzne do wymogów unijnych.

Zobacz również:

  • Europejska chmura Oracle
  • Polska w czołówce państw, które odniosą największe korzyści z wdrażania technologii AI
  • Rząd Ghany pracuje nad regulacjami dotyczącymi AI

 – Największym wyzwaniem praktycznym dla tych przepisów jest uwzględnienie nowych metod komunikacyjnych (…)  Poważniejszym wyzwaniem będzie uregulowanie różnego rodzaju wyjątków od ustawy o ochronie danych osobowych, które w tej chwili istnieją, a które znajdują się czasem w bardzo dziwnych aktach prawnych – mówił na łamach serwisu Newseria Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Wojciech Wiewiórowski.

Wyjątki, o których mówi Wiewiórowski znajdują się między innym w prawie bankowym czy przepisach dotyczących tajemnic prawnie chronionych i przepisach dotyczących kościołów i związków wyznaniowych.

 – Będziemy musieli dokonać generalnego przeglądu polskiej legislacji, zobaczyć, które z tych wyjątków są wciąż uzasadnione w demokratycznym państwie prawnym dodaje Wiewiórowski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200