Polska ważnym producentem sprzętu dla stacji bazowych 5G w Europie

Ericsson ogłosił wyprodukowanie w fabryce w Tczewie miliona urządzeń 5G pracujących w radiowym paśmie C-band. Są one podstawowym elementem stacji bazowych piątej generacji.

Fabryka modułów telekomunikacyjnych Flex w Tczewie. Źródło: Ericsson.

Polska fabryka Flex w Tczewie wyprodukowała dla Ericssona milionowe urządzenie przeznaczone do przetwarzania sygnałów 5G w stacjach bazowych telefonii komórkowej najnowszej generacji.

Flex jest partnerem firmy Ericsson i wytwarza na jej zlecenie m.in. urządzenia baseband czyli specjalizowane komputery do obróbki danych oraz moduły odpowiadające za modulowanie sygnałów przesyłanych do anten służących do nadawania i odbierania fal radiowych.

Zobacz również:

  • Niemcy rezygnują z 5G od Huawei. Wyznaczono datę
  • Ericsson dostarczy komponenty radiowe dla sieci LTE450 w polskiej energetyce

„Blisko trzy lata temu zdecydowaliśmy się na rozszerzenie produkcji urządzeń radiowych 5G w fabryce Flex w Tczewie, która w bardzo szybkim czasie stała się jednym z głównych ośrodków produkcyjnych firmy, wspierając naszych klientów przy wdrożeniu sieci 5G w całej Europie” powiedział Martin Mellor, dyrektor polskiego oddziału firmy Ericsson.

Polska ważnym producentem sprzętu dla stacji bazowych 5G w Europie

Martin Mellor, dyrektor polskiego oddziału Ericsson i Stanisław Motylski, dyrektor Flex świętują wyprodukowanie milionowego urządzenia 5G w fabryce w Tczewie. Źródło: Ericsson.

„Przez 20 lat współpracy z Ericsson dostarczyliśmy sprzęt dostosowany do każdej generacji sieci komórkowych. Wyprodukowanie miliona modułów 5G w Tczewie jest świadectwem wzajemnego zaangażowania firm Ericsson i Flex w dostarczanie wysokiej jakości urządzeń dla sieci komórkowych nowej generacji” powiedział z kolei Stanisław Motylski, dyrektor generalny fabryki Flex w Tczewie.

Urządzenia Ericssona dla sieci 5G są produkowane w fabrykach zlokalizowanych w USA, Brazylii, Meksyku, Indiach, Chinach, Polsce, Rumunii i Estonii. W sumie firma ma 11 zakładów produkcyjnych na świecie.

Fabryki w Estonii i Polsce są głównymi źródłami dostaw sprzętu na rynek europejski. Na razie jednak nie jest on wykorzystywany w naszym kraju. Wynika to z faktu, że urządzenia zostały przystosowane do obsługi transmisji w głównym paśmie 3,7-4,2 GHz tzw. C-band. Jest ono już stosowane w większości krajów europejskich, a w Polsce od kilku lat opóźniają się procedury przyznawania licencji.

Warto zauważyć, że kluczowy element systemu 5G, a więc oprogramowanie jest opracowywane również w Polsce. Centrum R&D Ericssona znajdujące się w Krakowie i Łodzi zatrudnia 1800 pracowników. Jest to drugi co do wielkości, po Szwecji, tego typu ośrodek firmy w Europie. W polskim centrum R&D, w ciągu roku Ericsson planuje zatrudnić kolejnych 350 pracowników, którzy będą tworzyć oprogramowanie dla największych klientów firmy na całym świecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200