Polska trzydziesta szósta

Dania, Wielka Brytania, Szwecja, Norwegia i Finlandia to kraje przodujące pod względem rozpowszechnienia zastosowań nowoczesnych technologii oraz dostępu do usług świadczonych przez internet - takie są wyniki piątej edycji raportu e-raediness przygotowanego przez The Economist przy współpracy z IBM. Polska znalazła się na 36 pozycji rankingu.

Polska trzydziesta szósta

wyniki rankingu

Analizy na potrzeby raportu obejmowały ponad 100 różnych czynników. Główne kryteria jakie przyjęli twórcy zestawienia to - stan infrastruktury telekomunikacyjnej danego kraju, upowszechnienie dostępu do internetu i komputerów. Drugim z najbardziej istotnych czynników był wskaźnik ogólnego klimatu gospodarczego - tworzony na bazie danych z osobnych badań ekonomicznych. Twórcy rankingu brali także pod uwagę upowszechnienie zastosowań internetu w sektorze konsumenckim, biznesowym i edukacji, czy poziom wydatków państwa na nowoczesne technologie w stosunku do PKB.

Najwyżej w rankingu, podobnie jak w roku ubiegłym, plasują się kraje skandynawskie: Dania (1.), Szwecja (3.), Norwegia (4.) oraz Finlandia (5.). Według autorów raportu, dominacja krajów północy wynika ze wysokiego stopnia wykorzystania Internetu w biznesie, jego ogromnej popularności wśród obywateli oraz polityce rządów państw skandynawskich, sprzyjającej rozwojowi sieci. W tym roku palmę pierwszeństwa oddały Stany Zjednoczone, Australia, Wielka Brytania oraz Kanada, które jeszcze w 2001 r. zajmowały czołowe pozycje.

Zobacz również:

  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?

Spośród dziesiątki krajów wstępujących do Unii Europejskiej najwyżej została sklasyfikowana Estonia (26. miejsce). Dalej znalazły się Czechy (27. miejsce), Węgry (30. miejsce), Słowenia (31. miejsce) oraz Łotwa (34. miejsce). Polska znalazła się dopiero na 36. pozycji, podczas gdy w poprzedniej edycji raportu została sklasyfikowana na 30. miejscu. Za nami uplasowały się Litwa oraz Słowacja, odpowiednio 38. oraz 39. pozycja. Wspólna polityka Unii wspomoże wydatnie rozwój internetowych technologii w krajach wstępujących - twierdzą autorzy raportu.

"Pozycja Polski, za większością krajów kandydujących do UE, pokazuje, jak konieczne są u nas inwestycje w rozwój nowoczesnych technologii usprawniających funkcjonowanie biznesu i sektora publicznego" - komentuje Aleksander Kwiatkowski, Partner Zarządzajacy IBM Business Consulting Services. "Technologie same w sobie nie stanowią wartości dodanej, ale są niezbędnym warunkiem pozwalającym firmom na prowadzenie działalności, a zwykłym obywatelom na wygodny i efektywny dostęp do instytucji publicznych".

W tegorocznej edycji raportu, obejmującej rok 2003, autorzy przyjęli dodatkowe kryterium - dostęp do usług szerokopasmowych, co spowodowało zmiany na czołowych miejscach rankingu. Jedynie Hiszpania oraz Izrael awansowały dzięki temu na wyższe pozycje, zajmując 21. oraz 22. miejsce (23. i 25.)

Bardzo dobrze radzą sobie kraje azjatyckie. Singapur (7. miejsce, awans o 5 pozycji do góry) jest w tej chwili uznawany za globalnego lidera pod względem wykorzystania szerokopasmowego dostępu do Internetu oraz efektywnej współpracy administracji z przedsiębiorcami. Hong-Kong został sklasyfikowany na 9. miejscu, zaś Korea Południowa na 14.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200