Polska spadła w rankingu krajów przygotowanych do pracy zdalnej

Nasz kraj zajmuje aktualnie 18. miejsce pod względem warunków do pracy zdalnej. Tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę NordLayer. Powodów do zadowolenia nie ma, ponieważ jest to o pięć miejsc niżej niż w ubiegłym roku.

Grafika: Matt-Moloney/freerangestock

Firma NordLayer oceniła, które kraje najlepiej nadają się do pracy zdalnej i przedstawiła szczegółowy Globalny Indeks Pracy Zdalnej (GRWI – Global Remote Work Index). Badanie zostało przeprowadzone w 108 krajach – na pierwszym miejscu znajduje się Dania, na drugim Holandia, a Niemcy zajmują 3. miejsce. Kolejne miejsca (pierwsza dziesiątka) przypadły następującym krajom: Hiszpania, Szwecja, Portugalia, Estonia, Litwa, Irlandia i Słowacja.

Wskaźnik został opracowany na podstawie oceny i porównania krajów przy użyciu czterech głównych kategorii. Każda z nich dzieli się na kilka podpunktów, które łącznie pomagają ocenić ogólną atrakcyjność pracy zdalnej:

1. Cyberbezpieczeństwo (infrastruktura, zdolność reagowania i środki prawne).

2. Bezpieczeństwo ekonomiczne (atrakcyjność turystyczna, znajomość języka angielskiego, koszty utrzymania i opieka zdrowotna).

Zobacz również:

  • Tożsamość użytkowników celem ataków w Europie
  • AI sercem pecetów
  • Data Scientist - jak stawiać pierwsze kroki w branży?

3. Infrastruktura cyfrowa i fizyczna (jakość i przystępność internetu, e-infrastruktura, e-administracja i infrastruktura fizyczna).

4. Bezpieczeństwo społeczne (prawa osobiste, inkluzywność i bezpieczeństwo).

W zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego zajmuje 8. miejsce, a pod względem zdolności reagowania imponujące 1. miejsce. Pod względem infrastruktury cyfrowej i fizycznej Polska zajmuje 36. miejsce, przez trudności w takich obszarach jak jakość Internetu (33. miejsce) i e-infrastruktura (45. miejsce). Co więcej, w zakresie bezpieczeństwa społecznego Polska znalazła się na 31. miejscu, co wskazuje na pole do poprawy, szczególnie w zakresie praw osobistych (48. miejsce) i włączenia społecznego / inkluzywności (35. miejsce).

Polska zajmuje wysokie 8. miejsce w kategorii cyberbezpieczeństwa, ale pozostaje za Niemcami (4. miejsce), Litwą (3.) i Słowacją (1.). Zdolność efektywnego reagowania Polski (1. miejsce) jest porównywalna ze zdolnością Słowacji i przewyższa Niemcy (3. miejsce) i Czechy (3. miejsce). Jeśli chodzi o infrastrukturę, Polska plasuje się pośrodku rankingu (29.), pomiędzy Niemcami (8.) a Czechami (61.). Pod względem bezpieczeństwa gospodarczego Polska (17. miejsce) wypada nieco gorzej od Niemiec (6. miejsce), ale wyprzedza Litwę (43.), Słowację (29.) i Czechy (21.).

W przypadku infrastruktury cyfrowej i fizycznej Polska (36.) pozostaje w tyle za Niemcami (22.) i Litwą (28.), ale wyprzedza Czechy (43.) i Słowację (42.), ze szczególnym uwzględnieniem przystępności cenowej internetu. W wymiarze bezpieczeństwa społecznego Polska (31.) wyprzedza Niemcy (13.), Czechy (11.)

Słowację (22.) i Litwę (23.). Polskie rankingi w zakresie inkluzywności i bezpieczeństwa są bardziej zbliżone do Litwy, podczas gdy prawa osobiste stanowią obszar do poprawy w porównaniu z rankingami regionalnymi.

Źródło: nordsec.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200