Polska regionalnym liderem w rozwoju technologii SI

Zdaniem analityków z Oxford Insights w całej Europie Centralnej to Polska jest najlepiej przygotowanym krajem do wdrażania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji (SI).

Jak wynika z raportu, Stary Kontynent jest światowym prymusem i najlepiej przygotowuje się do wdrożenia SI. W pierwszej 10. zestawienia opracowanego przez Oxford Insights jest aż 6 europejskich państw. Oxford Insights prognozuje, że tylko dzięki sztucznej inteligencji, globalna gospodarka wypracuje dodatkowe 15 bilionów dolarów, których nie byłoby, gdyby nie inteligentne algorytmy.

„Od przemysłu, przez energetykę, finanse, na medycynie i nauce skończywszy. Każdego interesuje sztuczna inteligencja. Według wielu ekspertów ta technologia ma okazać się rewolucją na miarę elektryczności. Czas pokaże, czy będzie tak w rzeczywistości”, komentuje Lucjan Giza, Dyrektor ds. Rozwoju w firmie BPSC dostarczającej rozwiązania IT dla biznesu.

Zobacz również:

  • Arm docenione przez Wall Street
  • Polskie firmy pod ostrzałem oprogramowania ransomware
  • Pierwsze firmy z finansowaniem NATO Innovation Fund

Według najnowszego raportu brytyjskich ekspertów trendy wyznaczają na świecie trzy kraje: Singapur (9,186), Wielka Brytania (9,069) i Niemcy (8,81). Różnica między pierwszym a dziesiątym krajem w zestawieniu jest marginalna i wynosi zaledwie 0,604 punktu w dziesięciostopniowej skali.

To, co z pewnością widać na pierwszy rzut oka to obecność silnej reprezentacji Starego Kontynentu. W pierwszej 10. państwa europejskie stanowią aż 60%. Oprócz dwóch wymienionych, dobrze wypada Finlandia (8.772), Szwecja (8.674), Francja (8.608) oraz Dania (8.601). Skąd tak dużo krajów z Europy?

Jak się okazuje nasz kraj na tle Europy radzi sobie całkiem dobrze. Z opublikowanych w maju wyników indeksu, wynika że Polska zajmuje 27. miejsce na świecie, tuż za Koreą Południową. To nie jedyna dobra informacja. Polacy są również regionalnymi liderami.

W dziesięciostopniowej skali, Polska uzyskała wynik 6,835. Według Oxford Insights mamy najwyższą gotowość na wdrożenie technologii sztucznej inteligencji spośród wszystkich krajów Europy Centralnej. Jedynie Czesi, zajmujący 31. pozycję dotrzymują kroku Polakom. Wypadamy nie tylko lepiej od Republiki Czeskiej (6,673), ale też Słowacji (5,923) i Węgier (5,794), czyli naszych regionalnych konkurentów do zagranicznych inwestycji.

Nie mniej ciekawe jest również to, że gorzej niż nasz kraj, do wdrożenia technologii SI, przygotowana jest Irlandia (6.542), a także Portugalia (6.693), Hiszpania (6.332), czy podawana często jako przykład nowoczesnego, technologicznego państwa - Łotwa (6.548).

Źródło: InPlusMedia

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200