Polska premiera SQL Server 2005

Polska premiera SQL Server 2005

Steve Ballmer podczas światowej premiery SQL Server 2005

Administratorów, którzy wcześniej borykali się z potrzebą wielu restartów serwera z pewnością zainteresuje fakt, iż Microsoft SQL Server praktycznie nie musi być ponownie uruchamiany. Przeładowywanie bazy nie jest konieczne nawet w przypadku montowania większej ilości pamięci, zmiany procesora, edycji czy odbudowy indeksów. Nawet odtwarzanie danych po awarii może być wykonywane w trybie online. Serwer działa wtedy nieco wolniej i nie daje możliwości dostępu do nieistniejących danych (co jest oczywiste), jeśli jednak użytkownik z nich nie korzysta, całość będzie sprawiać wrażenie w pełni funkcjonalnego serwera. Co istotne: przywracać można fragmenty bazy danych czy pojedyncze pliki, nic nie stoi także na przeszkodzie, by osobno archiwizować logi, a osobno - bazy danych.

Bardzo istotna jest również wzbogacona administracja z poziomu linii poleceń - OnSql został zastąpiony przez SqlCmd. Zgodnie z zasadą, że przywilejem dobrego administratora jest lenistwo, użytkownik może stosować w skryptach zmienne systemowe, dzięki czemu możliwe jest ich przenoszenie między różnymi maszynami. W SqlCmd poprawiono także obsługę błędów.

Ceny licencji SQL Server 2005

SQL Server 2005 dostępny jest w czterech różnych wersjach, różniących się możliwościami i ceną:

- Express: 1 CPU, 1 GB RAM-u, maksymalnie 4 GB na bazę, brak wsparcia technicznego ze strony Microsoftu. Cena: za darmo.

- Workgroup: 2 CPU, 3 GB RAM-u, dodatkowo możliwość importowania z Management Studio, ograniczona możliwość replikacji. Cena: 3 899 dolarów na każdy procesor lub 735 dolarów za wersję na serwer i 5 użytkowników.

- Standard: 4 CPU, nieograniczona ilość pamięci RAM (64-bitowe adresowanie), dodatkowo: możliwość mirrorowania bazy, serwer OLAP, serwer Reporting Server, usługu Data Mining i Integration Services. Cena: 5 999 dolarów za procesor lub 2 799 dolarów za serwer z 10 użytkowikami.

- Enterprise: bez ograniczeń dotyczących ilości procesorów i klastrów, dodatkowo możliwość mirrorowania bazy, tworzenia migawek, zaawansowane narzędzia analityczne, w tym także OLAP server. Cena: 24 999 dolarów za procesor lub 13 4999 dolarów za serwer i 25 użytkowników.

W czasie prezentacji największe wrażenie na użytkownikach zrobiła jednak opcja automatycznej optymalizacji zapytań w narzędziu Microsoft Database Tuning Advisor. Aplikacja potrafi bowiem badać indeksy i partycje pod kątem ich wykorzystywania, umie zalecić wydajniejsze partycje. Poprawia również wydajność skryptów starając się jednocześnie nie pogorszyć ogólnej wydajności całego serwera.

Dzięki aplikacji Business Intelligence Management Studio, menedżerowie projektów uzyskują wgląd w aktualnie toczące się prace, dzięki graficznemu generatorowi zapytań MDX możliwe jest uzyskanie raportu o dowolnym poziomie szczegółowości i obejmującego każde ważne dane. Wszelkie decyzje biznesowe mogą być podejmowane w czasie rzeczywistym. W ten sposób - o czym już wzmiankowaliśmy - Microsoft spełnia obietnicę "business intelligence dla wszystkich". Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by kierownik niewielkiego oddziału międzynarodowej firmy porównywał swoje osiągi z podobnymi mu jednostkami; co więcej: szef korporacji może natychmiast uzyskać odpowiedź na pytanie, skąd biorą się dobre wyniki jednych, a kiepskie innych działów na pozornie identycznych rynkach. Jak zapewnia gigant z Remond, wbudowane w MS-SQL Server i BizTalk 2006 narzędzia nie mają przytłaczać poziomem komplikacji, lecz raczej wzmagać inicjatywę.

BizTalk 2006 i Visual Studio 2005

Polska premiera SQL Server 2005

Ścieżka innowacji

Wraz z MS-SQL Serverem na rynek wkraczają BizTalk 2006 i Visual Studio 2005 (wraz z .NET Framework 2.0). Obydwie aplikacje - czy raczej: zbiory aplikacji - są ściśle zintegrowane z MS-SQL. W przypadku Visual Studio w pakiecie pojawił się moduł Visual Studio Team System umożliwiający skoordynowaną pracę grupową. Przy czym Microsoft chciał dać wygodne narzędzia nie tylko samym programistom, lecz również betatesterom i kadrze kierowniczej. Dlatego celem TS jest wsparcie dla deweloperów od momentu narodzin pomysłu, przez fazę projektowania (schematy XML-owe, integracja z Microsoft Visio), testowania (betatesterzy), tworzenia, aż do stopniowego wdrażania.

Co na to partnerzy?

Polska premiera SQL Server 2005

Rozmowa z deweloperami z Redmond

W procesie testowania i wdrażania brało udział wiele zewnętrznych, nienależących do Microsoftu firm. Jako że silnik baz danych jest kierowany na nieco inny rynek niż przeznaczone dla użytkowników końcowych systemy operacyjne, trudno wprowadzić go jednym szybkim ruchem i zalecić aktualizację. Dlatego Microsoft już przed premierą udostępniał bety i ostateczne wersje Yukona oraz wspierał proces jego wdrażania w wielu korporacjach. A należą do nich m.in. takie firmy, jak serwishttp://pracuj.pl czy Scandinavian Tobacco.

Dodatkowe informacje i konkurs z nagrodami

Wszyscy użytkownicy zainteresowani uzyskaniem dodatkowych, bardziej specjalistycznych informacji na temat MS-SQL Server zapraszamy do skorzystania z dodatkowej dokumentacji dostępnej na serwerze IDG.pl pod adresemhttp://files.idg.pl/news/sqlserwer2005.zip . Natomiast specjalistów od baz danych zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie "Co wiesz o SQL Server i Visual Studio?"..

A zwolenników oprogramowania o zamkniętym kodzie źródłowym zapraszamy ponadto do wzięcia udziału w miniankiecie pt. "Co uważasz za największą wadę programów open source?".


TOP 200